Foto: Bigstockphoto

Briti valitsuse energiaregulaator hoiatas käesoleval nädalal, et rohepööre ja nn rohelise agenda eesmärkide saavutamine nullemissiooni kaudu tabab ebaproportsionaalselt kõige enam madala sissetulekuga kliente.

Briti energiaregulaator Ofgem (The Office of Gas and Electricity Markets) märkis, et energiatarbijate võlad kasvasid möödunud aastal ligi 50 protsenti, ulatudes 3 miljardi naelani, ja osutab, et „raskustes leibkondadel on keeruline tulla toime tulevaste hinnašokkidega", vahendab The Telegraph. Põhjuseks on madalama sissetulekuga majapidamiste finantsiline võimetus investeerida uutesse tehnoloogiatesse või muuta midagi oma senistes käitumisharjumustes, mis juba praeguse kokkuhoiu tõttu on säästlikud. 

Ofgem osutab, et vaatamata võlgade ajatamistele on tegemist väga suure arvu energiatarbijatega, millel võib olla suur mõju kogu energia jaemüügisektorile. 

Ofgem toob välja, et maksetega kimpus olevad leibkonnad on vähendanud oma energiatarbimist, mistõttu elatakse külmades ja niisketes kodudes, mis lisaks füüsilisele ebamugavusele mõjub halvasti ka inimeste vaimsele ja emotsionaalsele heaolule. 

„Kasvav võlatase tähendab, et me vajame pikemaajalist lähenemist, et tagada tugevam energiaturg ja õige toetus hädas olevatele klientidele, et kaitsta neid tulevaste hinnašokkide eest ja tagada kõikidele tarbijatele kasu üleminekust puhtamale ja turvalisemale energiasüsteemile," sõnas Ofgemi peadirektor Tim Jarvis.

Inglise Keskpanga tippnõunik Catherine Mann on tunnistanud, et rohepööre on üks inflatsiooni põhjuseid, tõstes tarbijate kulutusi ja surudes alla majanduse arengut. 

Toimetas René Allik