Pisike Hans-Christian Strache pooldaja pärast valimisjaoskondade sulgemist issi kukil. Foto: Scanpix

Austria erakorraliste üldvalimiste tulemusel tõusis tõenäoliselt tagasi teisele kohale Vabaduspartei, sillutades endale esmakordselt alates 2005. aastast tee koalitsioonivalitsusse ja surudes sotsiaaldemokraadid kolmandaks.

Kuigi lõplikud täpsustatud tulemused selguvad hiljem, on praeguse seisuga võitjaks osutunud konservatiivne Rahvapartei (ÖVP) saanud 31,7 protsenti häältest, Vabaduspartei (FPÖ) 27 protsenti ning Sotsiaaldemokraadid (SPÖ) 25,9 protsenti.

Rahvapartei liider Sebastian Kurz (31) on kerkimas noorimaks valitsusjuhiks maailmas. Vabaduspartei juhile Heinz-Christian Strachele pakutakse samal ajal asekantsleri kohta.

Nii Rahvapartei kui Vabaduspartei on oma programmides keskendunud Austria piiride kindlustamisele.

Juba 2015. aasta sügisel kirjutas Strache koos teiste rahvuslikult meelestatud Euroopa poliitikutega, et “Euroopa rahvastel on aeg ärgata.”

Muuhulgas juhtis ta tähelepanu moslemite massilise sisserändele, mis lammutab Euroopa Liidu liikmesriikide kultuurilist identiteeti.

“Siinsed kodanikud panevad seda pahaks, sest instinktiivselt on nad patrioodid,” kirjutas ta. “Nad ei tahaks kaotada oma rahvuslikku olemist. Nad ei tahaks oma maid käest anda. Miski sügaval südames ütleb, et ilma identiteedita ei ole ka riiki.”

The Wall Street Journalis ilmunud artikli avaldas tookord ka Postimees.