USA California osariigi kuberner Gavin Newsom Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide California osariigis võeti hiljuti vastu seadus, mis kohustab arste rääkima patsientidele juttu ja ravima neid viisil, kuidas poliitikud neile ette kirjutavad.

California demokraadist kuberner Gavin Newsom allkirjastas hiljuti osariigi seadusandjate assamblees vastu võetud seaduse 2099 (California Assembly Bill 2098), millega kirjutatakse arstidele ette, mida nad tohivad patsientidele Covid-19 kohta rääkida, vahendab New York Post.

Seaduses kirjutatakse: "[Käesoleva seadusega] keelatakse arstide ja kirurgide ebaprofessionaalne käitumine ning Covid-19sse puutuva väärteabe levitamine. Sealhulgas ei tohi jagada eksitavat teavet viiruse olemuse ja sellega kaasnevate ohtude kohta, kuidas nakatumist ära hoida ning Covid-19 ravida. Keelatud on väärteabe levitamine Covid-19 vaktsiinide arendustöö, turvalisuse ja tõhususe kohta."

California seadused sätestavad, et osariigi Arstide nõukogu (Medical Board) peab arste karistama juhul kui need käituvad ebaprofessionaalselt ja seda kuni tegevusloa tühistamiseni.

Teiselt poolt osutatakse, et kõneluste sisu valitsusasutuste poolt reguleerimine on suure tõenäosusega USA põhiseaduse esimese paranduse (sõnavabaduse klausel) vastu. 

Seadus 2099 ega teised õigusaktid samas ei näita, kes või mis määravad, mida "õige" teave endast kujutab või mis on näiteks Covidit puudutavate teadmiste "teaduslik konsensus".

Haiguste Tõrje Keskused (CDC) on Covid-19 ajal oma juhiseid selle ravi ja meetmete osas korduvalt muutnud.

Osutatakse, et arstide suhtes on ebaõiglane, kui neid ähvardatakse litsentsist ilma jäämisega, täpsustamata samas, mis või kes on nende sõnade õigsuse üle otsustaja.  

Hoiatatakse, et uus seadus teeb California patsientidele halba ja vähendab usaldust patsientide ning ametist ilma jäämise hirmus ennast tsenseerivate meditsiinitöötajate vahel.

California uus seadus on näide, kuidas ühiskonnale surutakse peale "kaitsvat lollust" – roimstoppi. "Roimstopp tähendab võimet otsekui vaistlikult peatuda iga ohtliku mõiste künnisel. See sisaldab ka oskust jätta tähele panemata analoogiaid, lasta kõrvust mööda loogikavigu ja mõista valesti kõige lihtsamaid argumente, kui need on ingsotsile [ametliku ideoloogia/tõekspidamiste] vaenulikud, ja tunda igavust või vastumeelsust, niipea kui mõni mõttekäik võiks viia ketserlikku suunda. Roimstopp on lühidalt öeldes kaitsev lollus," kirjutab George Orwell raamatus "1984".

Samuti peegeldab California seadus pingutusi, mida riigibürokraadid tegid Covid-19 ajal korporatiivse ajakirjanduse ja sotsialmeedia ametlikule narratiivile allutamise vallas. 

Toimetas Karol Kallas