Mask. Foto: Bigstockphoto

Ameerika Ühendriikide haiguste kontrolli ja tõrje keskuse (CDC) märtsi keskel üllitatud uuringus leitakse, et maskikandmise kohustusest ja toitlustuskohtade sulgemisest Covid-19 viiruse leviku tõkestamisel suuremat abi ei ole.

12. märtsil avaldatud “Haigestumise ja suremuse nädala ülevaade” (Morbidity and Mortality Weekly Report) uuringus nenditakse, et maskide kandmisest ja restoranide sulgemisest saadud kasu oli näiline ja väidetavad tulemused olid korrelatsioonis muude arengutega, ning kui piirangutest mingi kasu oligi, siis see oli väike, vahendab LifeSiteNews.  

Maskikandmise kohustus vähendas Covid-19 juhtumite arvu vaadeldud maakondades null kuni 1,8 protsenti ja surmajuhtumite arvu vahemikus 0,7 kuni 1,9 protsenti. Surmade arv hakkas 21-40 päeva peale kohustuse kehtestamist hoopis kasvama. Toitlustuskohtades söömise keeld vähendas nelja vaatlusperioodi jooksul juhtumite arvu 0,1 kuni 0,4 protsenti. Restoranide sulgemisega seostatakse pigem Covidi surmade arvu vähest kasvu.

CDC uuringus tehtud järeldused, et maski kandmisest pole suuremat abi, pole midagi uut. Samadele järeldustele jõudis Taanis tehtud uuring möödunud aasta novembris ja karantiinis olnud USA merejalaväelaste New England Journal of Medicine’is avaldatud uuring detsembris.

Mõlemas uuringus leiti, et väitele, nagu aitaks maski kandmine hoida ära SARS-CoV-2 nakatumist, on tõendeid väga piiratud mahus. Möödunud aasta 11. septembril avaldatud CDC uuringus, kus vaadeldi 314 inimest leiti, et hoolikas maski kandmine ja maski eiramine ei loo haigestumise osas suuremat vahet.

Ameerika Ühendriikide osariikide võrdlus, kus ühel pool olid ränkade piirangutega ja teisel väheste piirangutega osariigid, näitavad samuti, et maskide kandmisest pole kasu.

Toimetas Karol Kallas