Foto: Scanpix

Egiptuse ametiasutused töötasid välja telefonirakenduse, mis kogub kliimakonverentsil osalejate kohta väga põhjalikku informatsiooni, vahendab France24

Kliimakonverentsi 44 000 registreeritud osalejast on rakenduse laadinud alla ligi 5000, rakendust reklaamib osalejatele ühe korraldajana ka ÜRO. Rakenduse abil saab hallata lendude ja hotellide reserveeringuid, saada informatsiooni COVID-19 kohta, samuti istungite, ümarlaudade ja muude sündmuste kohta. 

Küberturvalisuse ekspertide sõnul on tegemist äärmiselt privaatsust rikkuva rakendusega. 

"[Rakendus] nõuab ligipääsu nutitelefoni kõikidele olulistele funktsioonidele nagu Bluetooth, GPS, kaamera, mikrofon, kontaktid, NFC (near-field communication, juhtmeta andmevahetus lühikesel distantsil)," selgitas rakendust uurinud Šveitsi küberjulgeoleku agentuuri UBCOM tegevjuht Frans Imbert-Vier ja lisas, et rakenduse kasutaja ei saa keelata rakendusel funktsioonidele ligipääsu. Märkimisväärne on Imbert-Vieri sõnul ka see, et rakenduse enda ülesanneteks ei ole selliseid ligipääse sisuliselt vaja. 

Erinevalt tavalistest rakendustest ei küsi COP27 telefonirakendus funktsioonidele ligipääsemiseks kasutaja nõusolekut.

Rakendust uuris ka Briti meediaportaal The Guardian, mis tuvastas, et rakendusel on ligipääs ka näiteks meilivahetusele ja fotode geolokatsioonile, mis teeb rakendusest selgelt kvaasi luurerakenduse. 

Ühtlasi ei ole Imbert-Vieri sõnul võimalik rakendust täielikult tavaviisil deinstalleerida. Ainuke vahend on teha kogu nutitelefoni operatsioonisüsteemile taaskäivitus. 

"COP27 pakub teenistustele unikaalset võimalust uuendada väikese kuluga kogu informatsiooni osalevate riikide kõrgete ametikandjate ja diplomaatide kohta. Veel enam, tegemist on palju kiirema, kuluefektiivsema ja usaldusväärsema andmekogumisega võrreldes tavalise spionaažiga," sõnas Imbert-Vier.

Tegemist ei ole esimese korraga, kui rahvusvahelisel suurüritusel kogutakse osalejate andmeid. Nii pidid analoogse rakenduse alla laadima Pekingi olümpiamängudel osalejad, samuti kogub andmeid Katari FIFA maailmameistrivõistlustel osalejate telefonirakendus.

Toimetas René Allik