
Uus-Meremaa Aucklandi ülikooli poliitilise psühholoogia teadur Danny Osborne selgitab Scientific American'is, et inimesi saab koos demokraatia kaitsmisega totalitarismi veetlusest vabastada vähendades nende hirmu ning ebakindluse tunnet.
(Osborne on sotsialistist stsientist ja alljärgnev jutt on ideoloogiline projektsioon ehk libateadusega konservatiivse maailmavaate hukka mõistmise üritus. Tegemist on imetlusväärse üllitisega, kuidas üks "teadlane" oskab järjest esitada oksüümoronlikke, tema enda tõekspidamisi tühistavaid väiteid. George Orwell nimetas niisugust nähtumust kaksisoimaks.)
Donald Trumpi tagasivalimine Ameerika Ühendriikide presidendiks on oluline sündmus, mis asetas autoritaarsuse taas rambivalgusesse. President Trump lubas hakata diktaatoriks "kohe esimesel päeval", ta üritab kogu võimu koondada enda kätte, kõrvaldada järelvalve valitsuse tegevuse üle ja vaigistada opositsioon, mille tõttu ta kujutab [maailma] demokraatlikele institutsioonidele suurt ohtu.
["Autoritaarsuse" sünonüüm on "totalitaarne".]
Üle maailma korraldatud uuringud näitavad, et koos autoritaarsete juhtidega kujutavad samavõrra suurt ohtu demokraatiale "totalitarismi ihalevad jüngrid", kes alateadlikult kuuletuvad diktaatorile. Osutatud isiksusetüüpi tuleb püüda mõista, et leida lahendus, kuidas autoritaarsete juhtide järgijatest saaksid demokraatia pooldajad.
Teadlased on totalitaristlikku isiksusetüüpi – suhtumiste ja käitumise kogumit, mis suurendavad inimese autoritaarsete juhtide lembust – uurinud üle 80 aasta. Totalitaarsete jüngrite kohta on tuvastatud kolm kalduvust: nad alluvad rühmasiseselt võimukatele inimestele (mida nimetatakse "autoritaarseks alistumiseks"); karistatakse reeglite rikkujaid (autoritaarne vägivald) ja jäigalt peetakse kinni traditsioonidest (conventionalism; mõistes, et kõik tõed ja tavad on ainult inimestevaheline kokkulepe).
Totalitaristlike jüngrite kohta näitavad uuringud, et neis on esindatud rida järgmiseid demokraatiavaenulikke hoiakuid: eelarvamused omasooiharate inimeste ja sisserändajate suhtes, üldised eelarvamused, rahvuslus ning vandenõuteooriatesse uskumine. Ühte konkreetsemalt Trumpi valijaid puudutavat uuringut eelretsensenseeritakse, kuid on selge, et totalitaristlikud jüngrid andsid valimistel oma hääle pigem Trumpile kui Hillary Clintonile või Joe Bidenile. Sellests saab järeldada, et totalitaristlikud jüngrid on MAGA-liikumises võimas jõud.
Miks inimestest saavad totalitaristlikud jüngrid? Mõned uuringud osutavad, et autoritaarsus on päritav. Näiteks monosügootsete kaksikute, kelle geneetiline ülesehitus on pea samane, autoritaarsuse korrelatsioon on viis korda suurem kui disügootsetel kaksikutel, kes jagavad ligi poolt geenidest. Selline jõuline geneetiline osa ei tähenda siiski, et mõned inimesed on saatuse poolt määratud diktaatoritele kuuletuma. Totalitarismile aitavad kaasa lisaks mõned nõndanimetatud suure viisiku isiksuse loomujooned: avatus kogemustele, kohusetundlikkus (eelistatakse korda ja järgida norme), väljapoole pööratus (ekstravertsus), nõustuvus (ka "meeldivus"; koostöövalmidus ja empaatia) ja neurootilisus (kalduvus kõhelda ning ängile).
Äärmiselt olulised on samuti inimese sotsiaalne, majanduslik ja füüsiline keskkond. Vähene avatus kogemustele ja suurel hulgal kohusetunnet, mida saadab ebakindel ning ähvardav keskkond, tingivad inimeste kroonilise suhtumise maailma kui ohtlikku ja ähvardavasse paika. Kui inimene mõtleb, et maailm on ähvardav ja ohtlik, siis hakatakse otsima võimalusi kontrolli taastamiseks. Demokraatlike institutsioonide kahjuks aitab kindlustunnet paremini taastada usk diktaatorisse ja hakkamine totalitaarseks jüngriks.
Paremäärmuslastest poliitikud paistavad rõhuvat totalitaarsetele jüngritele lähtudes viimaste soovist taastada püsikindlus ja saada lahti tajutud ohtudest. Näiteks hirm sisserändajate ees ja nende vastane usaldamatus on hiljutise paremäärmuslusse kaldumise tuumaks. Liikumised, nagu näiteks Brexit, Alternatiiv Saksamaale populaarsuse kasv, Marine le Peni edu Prantsusmaal ja Trumpi tagasivalimine presidendiks on kõik põhjustatud inimeste hirmutamisest väitega, et nende senine elulaad on ohus. Rünnakud soomuutjate (trans-) õiguste ja DEI algatuste vastu on tingitud arusaamisest, et need on ohuks traditsioonilistele väärtustele.
Kuidas inimesed saavad seista vastu hiljuti esile kerkinud totalitaristlike juhtide ja jüngrite ohule? Üheks võimaluseks on suurendada inimeste poliitilist teadlikkust ja sisendada neisse demokraatlikke väärtuseid, sallivust, pluralismi (mitmekesistlemist) ning kuuletumist õigusriigi põhimõtetele. Samas selline lähenemine võib tuua kaasa tagasilöögi. Teadusuuringud osutavad, et poliitilise teadlikkuse suurenemine võib hoopis kasvatada totalitaarsete jüngrite valmisolekut väljendada demokraatiavaenulikke seisukohti. Näiteks Ameerika ühendriikides läbi viidud uuring näitas, et seos totalitaarsuse ja kahe konservatiivsuse tuumikomaduse (progressistliku "õigluse" vastustamine ja traditsioonide toetamine) vahel on jõulisem poliitikateadlikumate inimeste seas.
Demokraatiapooldajad saavad selle asemel kasutada "jiu jitsu" veenmise tehnoloogiat, millega rünnatakse demokraatiavaenulike uskumuste aluseks olevaid ajendeid. Näiteks kuna inimesed muutuvad totalitaristiks ajendatuna soovist tõrjuda tajutud ohte, võib neile pakkuda turvalisemaid lahendusi. Näiteks hiljuti avaldatud uuringus selgus, et inimese naabruskonna mitmekesisus on miinusmärgiga korrelatsioonis tema autoritaarsusega. Multikulti naabruskond suurendab võimalusi, et suheldakse mitmekesise taustaga inimestega. Sellised kogemused omakorda peletavad muresid, nagu sisserändajad kujutaksid mingit ohtu inimeste jaoks kallitele kultuurilistele väärtustele elik võtaksid ära nende töökohad.
Teised teadustööd pakuvad välja võimaluse, et totalitaarsete jüngrite võimukatele isikutele ja grupireeglitele allumise kalduvusi saab ära kasutada ühishüve saavutamiseks. Näiteks multikultuurses Singapuris toime pandud uuring näitab, et totalitaristlikud jüngrid toetavad kultuurilist mitmekesisust. Poolas sooritatud teadustöö osutab omakorda, et totalitaarsed jüngrid pooldavad vihakõne keelustamist vähemuste suunal, kuna tähestikurahva, moslemite ja Aafrika päritolu inimeste vastu suunatud kõnepruuk ei sobitu ühiskondlike tavadega. Sellised teadustööd näitavad, et teatud juhtudel on juhtidel võimalik totalitaristlike jüngrite hävituslikud ajendid rakendada ühise hüve teenistusse.
Kuigi Trumpi saamine taas võimule suurendas üldist huvi totalitarismi vastu, on sotsiaalteadlased näinud pikka aega vaeva selle algupära väljaselgitamisega. Nende sissevaated aitavad ennustada, kuidas näevad välja järgmised neli aastat ja kuidas hakata vastu ees ootavatele väljakutsetele. Demokraatia sõltub väga harva ühest inimestest. Pigem see sureb tänu muidu head soovivatele totalitaristlike jüngrite rahulolule ja kuuletumisele. [Progressistid] peavad neil inimestel aitama leida üles nende parem pool. Nagu hoiatab ajaloolane Timothy Snyder: "Enamasti inimesed hääletavad vabatahtlikult autoritaarsete juhtide poolt."
Tõlkis Karol Kallas