Üliõpilaste seas läbi viidud teadusuuring näitab, et mitmekesisuse, õigluse ja kaasamise ideoloogiline jõustamine paneb inimesed leppima jälgimisühiskonna ning ajupesuga ja sünnitab erimeelsusi ning ebaõiglust.
Mõttekoja Network Contagion Research Institute (NCRI; võrgustike saastatuse uuringute instituut) uuring kannab pealkirja "Vaenulikkuse õpetamine: kuidas DEI pedagoogika tekitab vaenuliku seostamise kallutatuse".
Uuringu tulemused saab võtta kokku tõdemusega, et mitmekesisuse, õigluse ja kaasamise, mida inglise keeles tähistatakse akronüümiga DEI, koolitustest on rohkem kahju kui kasu ning need suurendavad erinevate rahvus-, sotsiaalsete-, rassi- jne gruppide vahelist vaenulikkust.
Uuringut selgitatakse:
"Käesolevas uuringus viidatud teadustööd käsitlevad võtmetähtsusega küsimust: kas paljude DEI koolituste aluseks olevad ideed ja kõnepruuk aitavad suurendada pluralistlikku kaasamist elik need hoopis võimendavad gruppide ning inimeste vahelisi vastuolusid? Kas need kasvatavad empaatiat ja üksteisemõistmist või hoopis suurendavad vaenulikust rõhujatena kujutatud gruppide liikmete vastu?"
Uuringus vaadeldi kolme tüüpi DEI koolitusi: religiooni-, rassi- ja kastipõhiseid. Rassikatsete läbiviimiseks kasutati Ibram Kendi ja Robin DiAngelo raamatutest laenatud seisukohti. Kontrollgrupile esitati erapooletu tekst maisi kasvatamise teemal.
- Kendi/DiAngelo lõik: "Lääne ühiskonnas üles kasvatatud valgetesse inimestesse sisendatakse valge ülemvõimluse maailmanägemus. Rassism on normiks ja seda esineb sageli. Selle tulemusena on valgete inimestega läbi käimine aeg-ajalt vaevaline, kurnav ja arusaamatu ning põhjustab värvilistele inimestele tõsist ängi."
- Kontrolltekst: "Ameerika Ühendriikides kasvab mais ligikaudu 36 miljonil hektaril ja sellel, miks inimesed nimetavad seda "kollaseks kullaks", on kindel põhjus. 2021. aastal oli FarmDoci ja Ameerika Ühendriikide põllumajandusministeeriumi (USDA) arvutuste järele maisisaagi väärtuseks 86 miljardit dollarit. USDA kinnitusel on ameerika Ühendriigid maailma suurimad maisi tarbijad, tootjad ja eksportijad.
Uuringus osalenud Rutgersi Ülikooli üliõpilased lugesid üksteisele osutatud lõike, mille juurde esitati lühike taustalugu: "Õpilane soovis 2024. aasta sügisel astuda USA idaranniku eliitülikooli. Sisseastumisprotsessi käigus toimus vestlus vastuvõtuametnikuga. Lõpuks õpilane sellesse ülikooli ei pääsenud."
Eksperimendis osalejate käest uuriti selle peale, kas viidatud loos osutab miski rassismile. Inimesed, kes lugesid Kendi/DiAngelo lõiku, nägid vastuvõtuametniku puhul suurema tõenäosusega rassilist diskrimineerimist ja seda isegi olukorras, kus nii õpilase kui ametniku rassi ei mainitud kordagi.
21 protsenti Kendi ja DiAngelo rassistliku juttu lugenud üliõpilastest arvas, et ametnik diskrimineeris õpilast, kuigi taustaloos polnud selle kohta ühtegi tõika. 12 protsenti arvas, et ametnik oli ebaõiglane. 26 protsenti, et põhjustas õpilasele kahju ja 35 protsenti leidis, et sooritas õpilase vastu mikrovägivalla tegusid.
Välistamaks võimaliku Rutgersi üliõpilaste grupikallutatust, värbasid teadlased Amazon Prime Panelsi kaudu 1086 üliõpilast üle Ühendriikide. Nendega sooritatud katse andis sarnased tulemused.
Lisaks arvas rassistide loomingut lugenud üliõpilastest võrreldes kontrollgrupiga 12 protsenti rohkem, et ametniku peaks töölt kõrvaldama, 16 protsenti nõudis avalikku vabandamist ja 12 protsenti arvas, et ametnik tuleb saata DEI koolitusele meelt parandama.
Kõige tuntumate DEI õpetlaste koostatud õppematerjalid mitte ainult ei saavutanud rassisuhete parandamise vallas mitte midagi, vaid need hoopis tekitasid põhjendamata eelarvamusi ning õigustasid karistamist soosivat suhtumist.
Uuring võetakse kokku viie "post-hoc protsessimudeli" punktiga:
1. Rõhumisevastane sekkumine: DEI koolitus, mille aluseks on rõhumisevastane retoorika toetub jutupunktidele, mis suunavad inimesed arvama, et teatud ühiskonnagrupid on olemuselt rõhujad ja teised olemuselt ohvrid.
2. Suuremad rassilised eelarvamused: [Kendi ja DiAngelo suguste rassistide] tekstide meelevalda sattumine toob kaasa vaenuliku seostamise kallutatuse, mis paneb osalised nägema õiguste piiramist isegi seal, kus selle kohta pole mingisugust tõestust. See omakorda suurendab rassilisi eelarvamusi, gruppide vahelist vaenu, eelarvamusi ja erimeelsusi.
3. Autoritaarne kontroll: sellised võimendatud kahtlustused toovad kaasa kaldumise suurema autoritaarse kontrolli poole, mis paneb inimesed toetama ulatuslikumat jälgimist ja järelvalvet, ideoloogilist puhtusekontrolli, karme sotsiaalseid norme ning korrastavate meetmete asemel karistusena sunnilahendusi.
4. Karistav kättemaks: rassistide tekste lugenud uuringu osalised toetasid äärmuslikke karistusmeetmeid inimeste suhtes, keda nad tajusid rõhujate või ideoloogiliselt ebapuhtatena.
5. Suurem sekkumise tahe: kõrgendatud karistamise atmosfäär toob tagasisidena kaasa nõudmise mahukamate DEI koolituste järele, mis tekitab iseennast võimendava kahtlustamise ja sallimatuse tsükli.
Kastipõhiste DEI põhjustatud vastuolude uurimiseks tehti sarnane katse Adolf Hitleri "Minu võitlusest" võetud lõikudega, milles sõna "juut" asendati "brahmiiniga". Selle puhul leidis samuti kinnitust väide, et DEI koolitused ei aita mitte kuidagi "süsteemse ebaõigluse" vastu ja hoopis jõustavad lõhestavaid ning autoritaarseid mõttemalle.
Toimetas Karol Kallas