Doktor Arkadi Popov 5. oktoobril 2021 ETV saates “UV faktor”. Kuvatõmmis

Lääne-Tallinna Keskhaigla juhatuse esimees, endine terviseameti kriisiabi hädaolukorra meditsiinijuht ja üks üleriigilise vaktsineerimiskampaania peamisi nägusid, doktor Arkadi Popov tunnistas täna õhtul ETV saates "UV faktor", et Covid-19 läbipõdemisest saadud immuunsus on lõpetatud vaktsineerimiskuurist saadud immuunsuse suhtes ülimuslik.

Saatejuht Urmas Vaino luges ette Saaremaa haigla ravijuhi, doktor Edward Laane poolt hiljuti ajalehele Saarte Hääl antud intervjuus öeldud tõdemuse, et kevadel vaktsineeritud inimesed haigestuvad ka praegu, samas haiguse läbipõdenud inimesed on immuunsed, ja küsis doktor Popovilt, kas ta on sellega nõus.

"Ma olen sellega nõus, et kõige paremini on kaitstud need inimesed, kes on haiguse läbipõdenud ja ühe doosiga vaktsineeritud. Teisel kohal on need, kes on haiguse läbipõdenud. Ja kolmandal kohal on need, kes on kahe doosiga vaktsineeritud. Just selles gradatsioonis need asjad käivadki," nentis doktor Popov.

Samale järeldusele osutavad ka hiljutise Tartu Ülikooli seireuuringu järjekordse etapi tulemused. Nimelt kinnitas seireuuringu juht, professor Ruth Kalda, et kogutud teabe kohaselt on Covid-19 läbipõdenute seas lõpetatud vaktsineerimiskuuriga isikutega võrreldes koroonaviirusega nakatunuid rohkem kui poole vähem – vastavalt 0,3% ja 0,7% valimisse kuulunud isikutest.

Hoolimata sellest, et nii teistest riikidest kui ka Eestist kogutud teave kinnitab Covid-19 läbipõdemisest saadud immuunsuse selget ülimuslikkust lõpetatud vaktsineerimiskuurist saadud immuunsuse suhtes, antakse koroonapass vaktsineerimise järgselt 12 kuuks, Covid-19 läbipõdemise järgselt aga vaid 6 kuuks.

Paljude seas on selline vastuolu tekitanud kahtluse, et niisugune korraldus teenib mitte inimeste tervise kaitsmise, vaid nende vaktsineerimisele survestamise huvi. Õiguskantsler Ülle Madise on seejuures selgelt öelnud, et "olukorrad, kus Covid-tõendit või ka testimist nõutakse lihtsalt inimeste kiusamiseks või vaktsineerima sundimiseks, on vastuolus vaktsineerimisvabaduse põhimõttega ja ka põhiseadusega."

Toimetas Varro Vooglaid