Väljaande Mint Press News uurimusest selgub, et miljardär Bill Gates on erinevaid meediaväljaandeid üle maailma toetanud kokku 319 miljoni dollariga, soosides endale hingelähedaste teemade kajastamist ja pannes ajakirjanikud tõsisesse huvide konflikti.
Pea 30 000 rahakannet läbi töötanud Mint Pressi ajakirjanik Alan Macleod tuvastas, et Bill ja Melinda Gatesi fond on toetanud lugematuid meediaväljaandeid, nende seas sääraseid nimesid, nagu CNN, The Guardian ja Der Spiegel.
Suurim, 24,6 miljoni dollari suurune toetus on läinud USA rahvusringhäälingule sarnaselt tegutsevale NPRile. Briti The Guardian on saanud 12,9 miljonit dollarit. Otsetoetused väljaannetele moodustavad kokku 166,2 miljonit dollarit ning enamasti jagatakse neid teemade kajastamiseks, mis Gatesidele olulised on. Näiteks anti CNNile 3,6 miljonit dollarit, et kajastada soolist võrdõiguslikkust rõhuga eriti arengumaadele.
63 miljonit dollarit on antud meediaga seotud MTÜdele. Näiteks sai 53 miljonit Briti rahvusringhäälingu BBC nn heategevuslik haru BBC Media Action. See organisatsioon on muuhulgas tegev ka Eestis, olles venekeelsele elanikkonnale suunatud infomõjutustegevuse partneriks nii Delfile kui ERRile.
Gatesid rahastavad ka erinevaid uuriva ajakirjanduse keskuseid kokku üle 38 miljoni dollariga. Samuti on märgatavat toetust antud erinevatele ajakirjanike esindusorganisatsioonidele ning rahastust on saanud ka ajakirjanike nn treeningprogrammid. Macleod märgib, et kogusumma on tõenäoliselt veelgi suurem, kuna kõikide Gatesi poolt antud summade puhul pole seos meediaga selgelt tuvastatav. Samuti rahastab Gates teadusartiklite kirjutamist, mis leiavad hiljem meediakajastust ja aitavad narratiive Gatesile sobival viisil kujutada.
Macleodi sõnul on Gatesi roll meedia mõjutajana varjatum, kui näiteks miljardär Jeff Bezosel, kes ostis 2013. aastal 250 miljoni dollariga ära The Washington Posti, või Pierre Omidyaril, kellele kuulub The Intercept.
Säärane rahastus tekitab tõsiseid huvide konflikte. Näiteks kirjutasid kaks New York Timesi koluminsti aastaid positiivseid artikleid Gateside fondist, kuid ei märkinud, et töötavad paralleelselt teises ajakirjandusorganisatsioonist, mida Gates on kokku 7 miljoni dollariga rahastanud.
Hiljuti keeldus aga uuriv ajakirjanik Tim Schwab koostööst uuriva ajakirjanduse projektiga, mis uuris COVAX nimelise arengumaadele koroonavaktsiinide saatmise projekti läbikukkumisi. Nimelt oli uurimisprojekti üks suurrahastajatest Gates, mistõttu ei pidanud Schwab võimalikuks Gatesi enda rolli erapooletut kajastamist projekti läbikukkumises. Nii ka läks – Gatesi artiklis praktiliselt ei mainitud ning esialgses artiklis oli tema rahastus projektile kajastatud alles artikli lõpuosas.
Macleod tõdeb aga, et Gatesi faktipõhist kritiseerimist segab fakt, et internetis levivad vandenõuteooriad "kiipidest" ja muust säärasest. Kuna sääraseid teooriaid levitavaid väljaandeid ja kanaleid sotsiaalmeediahiidude poolt demonetiseeritakse ja algoritmiliselt alla surutakse, kardavad väljaanded Gatesist ka faktipõhiselt kirjutada, sest sellega kaasneb suur risk.
Toimetas Jaanus Vogelberg