Donald Trump ei tunnistanud ennast Manhattani kohtu ees vaikimisraha maksmises süüdi, 4. aprillil 2023, New Yorgis, USAs. Foto: Scanpix

Endine USA president Donald Trump ei tunnistanud end teisipäeval Manhattani kohtus süüdi 34 kuriteoepisoodis, mis on seotud väidetava vaikimisraha maksmisega. Trumpi süüdistatakse äridokumentide võltsimises, et varjata kahjulikku informatsiooni enne 2016. aasta presidendivalimisi.

Trump ilmus teisipäeval Manhattani kohtusse, kus talle esitati süüdistus 34 kuriteoepisoodis seoses väidetava vaikimisraha maksmisega pornonäitlejale Stormy Danielsile, kes on väitnud, et tal oli Trumpiga afäär, vahendab BBC.

Manhattani ringkonnaprokuröri Alvin Braggi väitel maksis Trump oma endise advokaadi Michael Coheni vahendusel Danielsile 130 000 dollarit enne 2016. aasta presidendivalimisi, et too vaikiks nende afääri osas, mis leidis väidetavalt aset 2006. aastal.

Cohen, kes on nüüdseks pöördunud Trumpi vastu, väidab, et tegi selle makse Trumpi korraldusel.

Prokurörid tõid esile ka teisi makseid, mis on väidetavalt tehtud kolmandate osapoolte poolt Trumpi hüvanguks, et vaigistada potentsiaalselt kahjulikke lugusid.

Nende väitel maksti 30 000 dollarit vaikimisraha Trump Tower'i uksehoidjale, kes väitis, et Trumpil on abieluväline laps.

Samuti maksti väidetavalt 150 000 dollarit endisele Playboy modellile Karen McDougalile, kes on väitnud, et tal oli Trumpiga seksuaalsuhe.

Prokuröride sõnul tehti mõlemad maksed USA tabloidväljaande National Enquirer poolt, kelle väljaandja on pikaajaline Trumpi liitlane.

Trump ei tunnistanud ennast aga kohtus süüdi ning samuti on ta eitanud afääri Danielsiga. Trump on ühtlasi ka esimene USA president, kelle suhtes on algatatud kriminaalasi.

Vaikimisraha maksmine ei ole küll seadusevastane, kuid prokuratuuri sõnul võltsis Trump äridokumente ja rikkus valimisseadusi, kui ta üritas neid makseid varjata.

Iga kuriteoepisoodi eest, milles Trumpi süüdistatakse, võidakse määrata maksimaalselt kuni nelja aastane vanglakaristus, kuid kohtunik võib süüdi mõistmise korral määrata ka tingimisi karistuse.

Trump istus umbes tund aega kestnud kohtuprotsessi vältel valdavalt vaikides, vastates vaid kohtunik Juan Merchani küsimustele ning tunnistades oma süütust.

Prokurörid kaebasid kohtunikule, et Trump on teinud ähvardavaid postitusi sotsiaalmeedias. Trumpi advokaadid vastasid, et nende klient on sellest kohtuasjast frustreeritud ning leiab, et tegemist on suure ebaõiglusega.

Kohtumõistmine Trumpi üle võib kohtuniku sõnul alata kõige varasemalt 2024. aasta jaanuaris. Kuna Trump soovib 2024. aastal taaskord presidendiks kandideerida, jääb tema kohtuasi tema presidendikampaania perioodi.

Sajad Trumpi toetajad olid kogunenud ka kohtuhoone lähedal asuvasse parki.

Kohtust lahkudes ei andnud Trump meediale täiendavaid kommentaare, vaid lahkus koheselt Floridasse oma Mar-a-Lago koju. Seal ta ütles ballisaali kogunenud rahvale, et ainus kuritegu, mille ta on sooritanud, on oma riigi kartmatu kaitsmine nende eest, kes soovivad seda hävitada.

Toimetas Martin Vaher