Eesti esimese kindlustusühistu rajamise eestvedaja Tarmo Lääne selgitas Objektiivile antud intervjuus, et eestlased ei saa kunagi jõukaks, kui me jäämegi vaid tarbijatena välismaistele korporatsioonidele kasumeid teenima, selle asemel et koonduda ja ühistegevuse kaudu ise omanikeks saada.

Varem pikka aega erinevates välismaiste omanikega kindlustusettevõtetes töötanud, ent nüüd Eesti esimese kindlustusühistu käivitamisele pühendunud Lääne sõnul valitseb Eesti turul nö vanade Euroopa riikidega võrreldes anomaalne olukord, sest kui Euroopa riikides on keskmiselt 40 protsenti kindlustusturust hõivatud ühistute poolt, siis Eestis on vastav protsent null.

Kui enne Teist maailmasõda oli ka Eestis olukord sarnane, siis pärast taasiseisvumist hõivasid peaaegu kogu Eesti kindlustusturu välismaised korporatsioonid. “Eesti kahjukindlustuse turg on olnud viimased 15 aastat stabiilselt väga kasumlik, kusjuures 97% sellest suurest kasumist läheb endiselt välisomanikele. Seda on liiga palju,“ ütles Lääne.

Mis veelgi veidram: veel hiljuti oli Eestis kehtinud seaduste kohaselt üldse võimatu kindlustusühistut asutada. Kuigi see puudus sai 2019. aasta märtsi alguses jõustunud seadusemuudatusega kõrvaldatud, ei ole siiani õnnestunud ühegi kindlustusühistu tegevust reaalselt käivitada. Samas töö selle eesmärgini jõudmise nimel käib.

Selleks, et aidata Eesti Kindlustusühistu Üks tegevuse käivitamisele kaasa, kutsub Lääne kõiki ühistu eesmärke jagavaid ja selle rajamist oluliseks pidavaid inimesi astuma ühistu liikmeks. Liikmeks astumise avaldus on võimalik esitada ühistu kodulehe www.eky.ee kaudu. Samuti on kodulehelt kättesaadav lisainfo ühistu kohta.

Millised mõtted intervjuust kõlama jäid, seda kuula lähemalt videost.