Politseikoer pikali tõmmatud meeleavaldaja peal 3. veebruaril 2022. Kuvatõmmis videokaadrist.

Kaja Kallasel ja Reformierakonnal ei tohiks enam kunagi olla asja avaliku võimu juurde. Lisaks peaks ulatuslik inimõiguste ja kodanikuvabaduste rikkumine viima Kaja Kallase kohtu ette oma kuritegudest aru andma, kirjutab kolumnist Veiko Vihuri.

Mingil täiesti arusaamatul põhjusel toetab hiljutiste uuringute kohaselt üle 30 protsendi valijatest Reformierakonda ning umbes 30 protsenti Kaja Kallast peaministrina. Kaja Kallase juhitud Reformierakonnal, mis on sedapuhku võimul olnud 2021. aasta jaanuarist saadik, kui kaporatuuri korraldatud võimupöördega lagunes üle-eelmine koalitsioon, on suur šanss eelseisvad Riigikogu valimised võita ja moodustada järgmine valitsus.

Inimesed, kes kavatsevad valimistel anda oma hääle Reformierakonna ja Kaja Kallase poolt, kujutavad endast sisuliselt Eesti-vastast viiendat kolonni. Uus mandaat valijaskonna ühelt osalt sellele kõlvatule seltskonnale viiks lõpule Eesti riigi hävitamise.

On kaks väga olulist põhjust, miks Kaja Kallas ei tohi jätkata mitte peaministrina, vaid tuleks pigem oma tegude ja tegematajätmiste eest vastutama panna.

Ühiskonna suure osa ebainimlik kohtlemine

Esiteks, Kaja Kallas vastutab peaministrina, s.t täitevvõimu üldjuhina, apartheidirežiimi kehtestamise ja piirangute vastu protesteerinud inimeste riikliku ahistamise eest.

See oli Kaja Kallas, kes jättis mõjuva põhjuseta ligi 40 protsenti Eesti elanikest määramata ajaks ilma nende põhiseaduslikest õigustest. See on aegumatu inimsusevastane kuritegu.

See oli Kaja Kallas, kes ässitas protestivatele inimestele kallale koerte ja nuiadega politsei kiirreageerijad. Politseipealik Elmar Vaher ja tema alamad asjapulgad tegutsesid Kallase täieliku õnnistusega.

See oli peaminister Kaja Kallas, kelle juhtimisel loodi ühiskonna suurt osa alandav ja diskrimineeriv õhkkond. Kahtlast „vaktsiini" mittesoovinud inimeste riiklik ja ühiskondlik diskrimineerimine ning stigmatiseerimine leidis aset päriselt ja põhiseadust oluliselt riivates, mitte mingite väljamõeldud õiguste rikkumiste fantaasiamaailmas.

See oli peaminister Kaja Kallas, kes oktoobris 2021 mängis mõttega, et vaktsineerimata inimesed tuleks ravijärjekorras tahapoole lükata ja haigestumise korral nendelt ravikulud välja nõuda.

See oli peaminister Kaja Kallas, kes veel veebruaris 2022 „kaalus" vaktsineerimata inimeste trahvimist.

On raske ette kujutada, et valitsusjuht üldse kaalub ja vaeb avalikkuse ees taolisi ebainimlikke ja inimväärikust alandavaid mõtteid. Mitmed tema erakonna liikmed läksid Kallase vaikival heakskiidul veelgi kaugemale. Näiteks Eerik-Niiles Kross rääkis koguni vajadusest vaktsiinist keeldujad vangi panna.

Fenomenaalne ükskõiksus inimeste vastu

Teiseks on Kaja Kallas näidanud valitsusjuhina üles fenomenaalset ükskõiksust Eesti elanike hakkamasaamise suhtes ajal, mil Euroopa Liidu absoluutselt vastutustundetu ning väärastunud ideoloogiast laetud poliitika tõttu on meie – nii üksikisikute kui ettevõtete – majanduslik olukord muutunud õudusunenäoks.

Tuletagem meelde Kaja Kallase vastumeelsust Eesti elanike toetamisel, kuna… tema pensionäridest vanemad ei ole abivajajad.

Tuletagem meelde Kaja Kallase sõnumit tarbijatele: kõige odavam elekter on säästetud elekter.

Maksude alandamine polevat Kaja Kallase hinnangul mõistlik, sest „meil" on vahendeid riigieelarves vaja rohkem kui kunagi varem.

Hinnatõusu ohjeldamise asemel teatas Kallas: väga tahan, et inimesed ise mõtleksid, kuidas oma kulusid vähendada.

Ma ei leia kõige selle kohta teist sõna kui sotsiopaat. Peaministri peaülesanne on juhtida riiki nii, et inimeste elu oleks võimalikult hõlpsaks tehtud. Riik on ju loodud inimeste jaoks, mitte vastupidi. Kaja Kallas sellest aru ei saa.

Kõik see, millest eespool juttu oli, peaks viima Kaja Kallase ja tema juhitud Reformierakonna igaveseks Eesti poliitikast minema. Sellisel inimesel ja sellisel erakonnal ei tohiks enam kunagi olla asja avaliku võimu juurde. Aga näe, nende poolt hääletav viies kolonn ei kahane.

Lisaks peaks ulatuslik inimõiguste ja kodanikuvabaduste rikkumine viima Kaja Kallase kohtu ette oma kuritegudest aru andma. Välismaailmale sõjaprintsessi etendamine ei tee olematuks ega vabanda välja kogu seda halba, mida ta Eesti inimestele teinud on.

Äsja lausus Kaja Kallas, et parem on olla neli aastat opositsioonis kui üks päev koos EKREga valitsuses. Võtame siis kõik koos valimispäeval jalad kõhu alt välja ja aitame Kaja Kallasel seda tõotust pidada.