Foto: Scanpix

EKRE riigikogu saadik Jaak Valge kirjutab sotsiaalmeedias, kuidas Eesti Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatide ja Isamaa valitsus ei julge ilmselt avaldada suurema osa ajutise kaitse saanud isikute rahvust.

Valge kirjutab:

"Oleme siseministrilt [Lauri Läänemets, Sotsiaaldemokraatide esimees] alates [2022. aasta] augustikuust küsinud ajutise kaitse saanud isikute jaotust rahvuse järgi. Teatavasti on rahvus kirjas Ukraina passis. 

Siseminister ja politsei- ja piirivalveameti ametnikud väitsid meile, et rahvus fikseeritakse registris vabaväljale. Vastust lubati, aga seda ei tulnud ega tulnud, kuni 14. veebruaril tegin ametliku järelepärimise. 

Vastselt saabunud siseministri vastuses kirjutati, et rahvus fikseeritakse mitte passi, vaid inimese enda ütluse järgi, ning seejuures on vastava lahtri täitmine vabatahtlik. Varem meile seda nii ei räägitud. Siseministri vastuses on märgitud, et kuni 9. veebruarini ajutist kaitset taotlenud 43 088 isikust on oma rahvuse fikseerinud 13 735 ja neist 13 408 on ennast pannud kirja ukrainlasena.

Seega ajutise kaitsest saanud isikutest me ei tea rohkem kui kahe kolmandiku rahvust, aga võiks eeldada, et suur(em) osa neist on venelased. 

Ma tõesti ei tea, kas valitsus, siseministeerium ja PPA on nii vähe huvitatud ajutise kaitse saanud isikute taustast, et isegi passis olevat rahvust ei suvatseta korralikult kirja panna? Mis on muidugi võimalik, aga raskesti usutav. Või on ajutist kaitset taotlenud isikute jaotus rahvuse järgi valitsusel siiski teada, ent neid andmeid ei soovita avalikkusega jagada?"

Toimetas Karol Kallas