Taavi Rõivas Lennart Meri konverentsil (2015). Foto: Mihkel Maripuu, Postimees/Scanpix

Eesti võib hakata vastu võtma Rootsist välja saadetud migrante, kui Itaalias ei peaks leiduma nii palju soovijaid, nagu Eestile antud number ette näeb. Peaminister Taavi Rõivase arvates peaks Euroopa Liit Rootsit migrantidekoorma jagamise teel toetama.

2. novembril suundus Itaaliasse rände sideohvitser Priit Põdra, et korraldada rahvusvahelist kaitset vajavate isikute ületoomist Eestisse. Siiani pole Itaaliasse saabunud ja ümberpaigutamist ootavad põgenikud kuuldavasti näidanud üles erilist soovi Eestisse tulla. Nüüd näeb valitsus võimalust Eesti poolt lubatud arvu täita Rootsit üleujutavate migrantidega. Suvise 180 inimese asemel on Eesti lubanud vastu võtta umbes 550 inimest.

Viimastel nädalatel on Rootsi saabunud iga päev umbes 1500 inimest. Aasta lõpuks võib illegaalsete immigrantide arv seal tõusta kuni 200 000-ni. Seda numbrit peab suureks ka Rootsi justiits- ja immigratsiooniminister Morgan Johansson, kelle sõnul on riigi ressursid ammendatud ning saabujate majutamiseks puuduvad ka ruumid. "Praegusel hetkel on meil vajaka 20 000 evakuatsioonipaika põgenike ajutiseks majutamiseks, olukord on kriitiline," ütles Johansson.

Rootsi tööhõiveameti juht Ylva Johansson on teatanud, et Stockholm peab peagi paluma abi EL-i reservfondist. Rootsi rahandusminister Magdalena Andersson on avalikult tunnistanud, et Rootsi ei suuda saabujatele peavarju garanteerida ning soovitas migrantidel Saksamaale jääda. Ta ei välista, et Saksamaalt saabuvaid illegaale hakatakse tagasi saatma. Samas pole Rootsi suutnud siiani täide viia ühtegi 2014. aastal vastu võetud väljasaatmisotsust.

Erinevalt oma Taani kolleegist on Eesti peaminister Taavi Rõivas avaldanud arvamust, et EL peaks toetama Rootsit põgenike ehk täpsemalt illegaalsete immigrantide ümberpaigutamise kava raames.

Rootsi ja Saksa "tere tulemast" poliitika on tekitanud katastroofilise olukorra ja teised Euroopa riigid saavad nüüd selle tagajärgi tunda.