Foto: Bigstockphoto

Tänase seisuga on Eestis COVID-19 vastu vähemalt ühe vaktsiinidoosiga vaktsineeritud 1417 5-11-aastast last, kelle vaktsineerimist alustati perearstide juures ja riigi haiglavõrgu haiglates kaks nädalat tagasi, teatas sotsiaalministeerium.

„Koroonaviirusega nakatumine on kiires tõusutrendis ja kuigi praegu nakatuvad lapsed peamiselt pereringis, siis õige pea algab taas kool ja kontaktide arv suureneb järsult. Alates detsembri lõpust on Eestis võimalik 5-11-aastaseid lapsi koroonaviiruse eest vaktsineerimisega kaitsta ning lapsevanemad võiksid kindlasti kaaluda vaktsineerimisega alustamist enne koolivaheaja lõppu," leidis sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler dr Heidi Alasepp.

5-11-aastaseid lapsi vaktsineeritakse Pfizer-BioNTech Comirnaty vaktsiiniga, mis sisaldab kolm korda vähem toimeainet kui täiskasvanute vaktsiin. Vaktsineerimiskuur koosneb kahest doosist, mida manustatakse Eestis immunoprofülaktika komisjoni soovitusel 6-nädalase vahega. Vaktsiin jõudis Eestisse 13. detsembril 2021.

Laste vaktsineerimine on Alasepa hinnangul vajalik, sest nad puutuvad lähiajal ilmselt palju viirusega kokku ja sugugi mitte kõik neist ei põe seda haigust väga kergelt. "Me ei peaks laste tervisega riskima, kui meil on olemas võimalus neid prognoosimatu kulgemisega haiguse eest kaitsta," arvas Alasepp.

Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon andis 30. novembril soovituse vaktsineerida 5-11-aastaseid lapsi COVID-19 haiguse, raske haigestumise ja tüsistuste tekkimise riski vähendamiseks ning viiruse leviku pidurdamiseks lastekollektiivides ja lähikondsete seas. COVID-19 haiguse läbipõdenud lapsi soovitab komisjon vaktsineerida sarnaselt täiskasvanutele ühe doosiga kuue kuu möödumisel tervenemisest.

Toimetas Jaanus Vogelberg