Ehitustöö Põhja-Saksamaal Foto: Scanpix

Kui keegi tahab Saksamaal ehitada maja, siis peab ta järgima 20 000 normi lisaks korraliku rahakoti omamisele.

Saksamaal, Euroopa majanduse mootoril, on tekkinud sügav kriis ehituses, kuna valdkond on väga ülereguleeritud, lisaks on kallinenud märkimisväärselt nii ehitusmaterjalid kui ka tööjõud – kui seda viimast üldse saada on. Elamusehitust suruvad lisaks eelmainitule alla ka oluliselt tõusnud laenuintressid. 

Ligi pooled Saksa elamuehitusega tegelevatest firmadest on oma tegevuse peatanud ja paljud arendajad on projektid riiulisse pannud, vahendab Die Welt. Suures osas on Saksamaal elamud kas vanemaealistel, kes on kunagi soodsatel aegadel suutnud need ehitada-soetada, või kõrgemapalgalistel. 

Elamuehitus on Saksamaal viimase 20 aastaga muutunud ligi kolm korda kallimaks ning eelnev ettevalmistusetapp koos erinevate kooskõlastustega ligi kaks korda pikemaks. Siin on põhimõtteliselt midagi valesti, leiab Die Welt, kui samal ajal on kooskõlastusprotsessid suures osas digitaliseeritud. 

Kogu olukorra teeb markantsemaks veel see, et äsja keelustati Saksamaal elamutel gaasi- ja kütteõliküte, mis on tekitanud suure kütteinseneride ja küttesüsteemide paigaldajate defitsiidi. Hinnanguliselt on puudu ligi 60 000 vastava eriala spetsialisti.

Toimetas René Allik