Eesti piiritähis Narvas. Foto: Bigstockphoto.com

Täna tuleb riigikogus hääletusele Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ettepanek katkestada Eesti Vabariigi ja Venemaa Föderatsiooni vahelise piirilepingu ratifitseerimine ning võtta leppelt allkiri tagasi.

EKRE riigikogu fraktsiooni aseesimehe Henn Põlluaasa sõnul legaliseerib 2014. aastal sõlmitud piirilepe Vene Föderatsiooni poolse jätkuva okupatsiooni Tartu rahuleppe järgse Eesti Vabariigi aladel ja loovutab Narva tagused alad ja osa Petserimaast, ilma et Eesti saaks selle eest vähimatki kompensatsiooni.

"Eestil puudub igasugune põhjus ja vajadus loobuda meile seaduslikult kuuluvatest aladest meisse vaenulikult suhtuva riigi kasuks," leiab Põlluaas.

Põlluaasa sõnul on tänane hääletus piirileppe üle riigikogus kui lakmustest, mis näitab ära, millised poliitikud ja erakonnad seisavad riigi territoriaalse terviklikkuse eest.

"Kui toetame Gruusia ja Ukraina territoriaalset terviklikkust ja mõistame hukka Venemaa agressiooni nendes riikides, siis peaksid poliitikud samast põhimõttest lähtuma ka Eestis. Eesti alade anastamist eristab Krimmi okupeerimisest ainult ajaline vahe."

Põlluaasa sõnul looks Eesti-Vene piirileppe ratifitseerimise peatamine võimaluse pidada tulevikus läbirääkimisi Vene Föderatsiooniga lähtudes Tartu rahulepingu jätkuvast kehtivusest.

"Putini Venemaa ei ole igavene," märkis Põlluaas.