Petitsioon Marrakechi leppega liitumise vastu. Ekraanitõmmis veebilehelt Petitsioon.ee

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) algatas petitsiooni, millega kutsutakse valitsust loobuma kavatsusest liituda ÜRO rändeleppe ehk Marrakechi leppega.

Petitsioon kannab pealkirja "Ei suveräänsust ohustavale Marrakechi migratsioonileppele" ning selles deklareeritakse: "Eesti valitsus ei tohi anda allkirja ÜRO Marrakechi migratsioonipaktile, mis läheb seetõttu vastuollu Eesti põhiseadusega, võimaldades hakata survestama meie riiki vastu võtma majandusimmigrante."

Täna hommikul avatud petitsioon on kogunud juba rohkem kui 2000 inimese toetuse ning allkirju lisandub pidevalt.

Petitsiooni selgituses on toonitatud, et kõnealust lepingut ei ole esitatud parlamendile, samuti ei ole lepingu üle toimunud ühiskondlikku arutelu, mistõttu puudub Eesti Vabariigi presidendil Kersti Kaljulaidil, keda riik on volitanud 10.-11. detsembril Marokos lepingut allkirjastama, selleks igasugune mandaat.

Petitsiooni algatjate hinnangul defineerib Marrakechi lepe kogu maailmas radikaalselt ümber immigratsiooni alustalad, nõudes muu hulgas, et:

  • illegaalne immigratsioon muudetakse legaalseks ja migratsioon saab sisuliselt inimõiguseks;
  • immigrandid tuleb sulandada sihtriigi tööturu ja avalike teenuste süsteemi;
  • riigid peavad arstiabi, haridust ja juriidilist abi andma immigrandile arusaadavas keeles ja tasuta;
  • riigid muudaksid vihakõne keelustamise loosungi all karistatavaks immigratsiooni või immigrantide kritiseerimise;
  • valitsused asuksid ajakirjandust suunama immigrante heas valguses näitaval viisil ning kehtestaksid õppeprogrammid koolides, mis aitavad immigratsiooni populariseerida;
  • kõik valitsused peavad andma kodakondsuse kodakondsusetutele isikutele, aga ka seda, et pagulasstaatust omavad isikud saavad end võimalikult vähese vaevaga ümber vormistada alalisteks elanikeks või suisa kodanikeks.

Petitsiooni selgituses rõhutatakse, et Eesti valitsuspoliitikute sõnad, nagu ei oleks tegemist õiguslikult siduva lepinguga, on mõeldud kergeusklike eksitamiseks.

"Sisuliselt nullib Marrakechi leping meie põhiseaduse kui ka kõik meie vastavad migratsiooni ja kodakondsust ning keelepoliitikat käsitlevad seadused. Eesti riigi allkiri sellel leppel on samm Eesti rahvusriikluse laialisaatmise suunas. Pole kahtlust, et vasakpoolsed erakonnad ja MTÜ-d hakkavad lepet kasutama selleks, et esitada pretensioone sotsiaalsete, migratsiooni- ja meediale esitatavate nõuete suhtes."

Seni on mitmete teiste riikide seas teatanud ka Ungari, Tšehhi ja Austria, et nad ei kavatse Marrakechi rändeleppega ühineda, kuna lepe on vastuolus nende riiklike huvidega ning riivab nende suveräänsust. Allkirjastamisest keeldumist kaalub ka Poola.

Petitsiooniga saab liituda SIIN.

Toimetas Varro Vooglaid

ÜRO rändeleppes nähakse ohtu suveräänsusele