Stalini kabinet tema muuseumis Goris. Foto: Bigstockphoto.com

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsioon pärib rahandusminister Toomas Tõnistelt aru, miks on riik hakanud ühiskonnas juurutama pealekaebamismentaliteeti. EKRE aseesimehe Jaak Madisoni sõnul on selline praktika märk liikumisest stalinistliku pealekaebamisühiskonna suunas.

Riigikogus arupärimise üle andnud Jaak Madison selgitas, et 2018. aasta algusest hakkab kehtima uus tööandja sõiduautode erisoodustuse maksustamise korra alus, mille kohaselt peab ettevõtja teavitama maanteeametit juhul, kui ettevõtte sõiduautot kasutatakse ka erasõitudeks.

Liiklusregistris tekib kõigil võimalus teavitada maksuametit juhul, kui mõnd ettevõtte autot kasutatakse erasõitudeks. Maksuameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi nimetas seda võimalust naabrivalveks, sest kõik saavad hakata jälgima, kas naabri autot kasutatakse ainult töösõitudeks või mitte.

“Riiklikud mehhanismid, mis võimaldavad naabri peale kaevata, toovad meelde Pavlik Morozovi ehk ideaalse pealekaebaja-pioneeri figuuri, keda noorsoole nõukogude ajal eeskujuks toodi. Riiklikult mahitatud tagakiusamisele ja hirmuõhkkonna loomisele on meie erakond selgelt vastu,” ütles Madison.

“Me soovime ministrile suunatud arupärimises teada, mis kaalutlustel ja kelle korraldusel pealekaebamist juurutatakse. Ühtlasi soovime ministrilt vastust, miks rahandusministeerium tegeleb uute bürokraatlike meetmete väljatöötamisega, kuigi on teada, et ettevõtjate veelgi suurem piiramine avaldab negatiivset mõju ettevõtluskeskkonnale,” lisas Madison.