Jaak Madison Euroopa Parlamendi ees kõne pidamas, 14.09.2022. Foto: ekraanitõmmis

Jaak Madisoni esinemine Torontos toimuval väliseesti valimisdebatil tühistati juutide vaenamise ettekäändel. Tegemist on võltsuudisel põhineva ja ümber lükatud väitega.

Pühapäeval 29. jaanuaril toimus Kanada suurlinnas Torontos väliseestlaste valimisdebatt, mida korraldasid väliseesti organisatsioonid Eestlaste Kesknõukogu Kanadas (EKN) ja Üleilmne Eesti Kesknõukogu (ÜEKN). Seekordne valimisdebatt toimus interneti vahendusel. 

Reet Marten Sehr
Foto: EKN

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond sai laupäeval 28. jaanuaril debati peakorraldajalt Reet Marten Sehrilt kirja, milles teatati: "Meile on suunatud varem teadmata uudis, et eelmise aasta ettenähtud Europarlamendi visiit Iisraeli jäi ära, sest juudid peavad Jaak Madisoni natsimeelseks."

"Alati, aga eriti täna, 27 jaanuaril kui tähistame Holocaust Remembrance Day, on hr. Madisoni ja mõningate teiste EKRE liikmete ja kandidaatide varajasemad avaldused täiesti vastuvõetamatud," vahendab Madison Sehri kirja.

Madison avab väliseesti poliitiliste meeleolude tausta: "2019. aastal enne riigikogu valimisi osalesin samal debatil ja olin ainus, kes erakondade esindajatest läks isiklikult kohale Torontosse. Juba siis oli tunda, kuidas seal vähemalt pooled väliseestlased, eriti just teise ja kolmanda põlvkonna väliseestlased, jälestavad tegelikult mõtet Eesti rahvusriigist ja on vaimustunud vasakpoolsest globalismist."

"Seega on tore näha, kuidas väliseestlaste ühingud teevad vängelt propagandat ja otsivad mingeid labaseid võltslugudele tuginevaid ettekäändeid, et seejärel kuskil "debatis" viljeleda mõtteid avatud rahvuslusest, sallivusest, tolerantsusest ja rahvusriigi mõttetusest ning kus poleks mingil juhul kõlamas seisukohti, mis lähtuvad eelkõige Eesti riigi ja rahva huvidest," leiab EKRE aseesimees.

Andres Kasekamp Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Europarlamendi saadik kirjeldab järgnevalt, kuidas 2019. aastal kiristas debati moderaator Andres Kasekamp tema esinemise ajal hambaid ja ütles peale debatti talle omavahel: "Te olete ohtlik, kuna räägite liiga veenvalt ja ilusti, kuid teie mõtted on tegelikult õudsed."

Debati korraldajad pakkusid EKREle, et erakonda võiks debatil esindada keegi teine, kuid erakonna esimees Martin Helme vastas neile: 

"Jaak Madison on meie erakonna aseesimees, kahel korral valitud riigikokku ja saanud valija mandaadi europarlamenti. Ta osales teie debatis 2019. aastal. Viidatud artikkel on libalugu, mille lükkasime kohe selle ilmumise järel ümber.

Ma ei ole nõus, et taolise ažiotaažiga dikteeritakse meile, kes on meie eestkõnelejad.

Ei, ma ei pea vajalikuks kedagi teist välja pakkuda."

Madison arvab, et väliseestlaste organisatsioonide juhtivtöötajad võivad oma ideoloogilise tsensuuriga "kerida seenele".

Debatil osales Eesti 200st Kalev Stoicescu, Isamaast Urmas Reinsalu, Keskerakonnast Eva-Maria Liimets, Parempoolsetest Lavly Perling, Reformierakonnast Eerik-Niiles Kross ja Sotsiaaldemokraatlikust erakonnast Silver Tambur. Moderaatoriteks olid Postimehe arvamustoimetuse juhataja Martin Ehala ja EKN esindaja Sehr.

Toimetas Karol Kallas