William Home Lizars: Kraken, 1839 Pilt: Wikipedia

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus hoiatab, et ilmselt veebruaris jõuab Euroopasse USAs leviv SARS-CoV-2 Krakeni tüvi.

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (European Centre for Disease Prevention and Control; ECDC) sõnul on SARS-CoV-2 Krakeni tüvi – mida ametlikus keeles kutsutakse XBB.1.5 – senistest tüvedest nakkavam, vahendab GBNews.

Kraken on väidetavalt Põhja-Ameerika suurenenud haigustelaine taga ja eksperdid väidavad, et tegemist on seni kõige nakkavama Covid-19 tüvega. 

Terviseekspertide sõnul läheb "natukene aega" enne kui haigestumiste hulk plahvatuslikult kasvab.

ECDC väidab: "On võimalik, et nimetatud variant suurendab Euroopa Liidu ja Euroopa Majandusühenduse (EL/EMÜ) Covid-19 juhtumite arvu, kuid see juhtub alles mõne kuu jooksul, kuna seda tüve esineb EL/EMÜ riikides seni väga väikesel määral." 

4. oktoobril teatas Maailma Terviseorganisatsiooni Covidi programmi tehniline juht Maria Van Kerkhove, et ÜRO tervise allasutus on mures, kui kiiresti Krakeni tüvi asendab kõiki teisi ringluses olevaid tüvesid.

Valge Maja Covid-19 vastase tegevuse haldamise koordinaatori sõnul on Krakeni juhtumite hulk hüpanud mõne nädalaga neljalt protsendilt 40 protsendini Covidi juhtumite üldarvust.

ECDC sõnul on Kraken seni veel juhtumite arvu poolest "Euroopas ainult piuks radaril".

ECDC lisas: "Asjaolu, et [Krakeni] alamtüvi levib USAs plahvatuslikult ei tähenda tingimata, et Euroopa satub peatselt tormi keskmesse. … Pandeemia aja jooksul on mitmel korral täheldatud Euroopas ja Ameerikas levivate tüvede erinevust."

Toimetas Karol Kallas