Politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher. Foto: Wikimedia Commons

Seoses võimalike kogunemistega aprillirahutuste aastapäeval ja 9. mail keelab politsei 26. aprillist kuni 10. maini avalikud koosolekud, mis võivad õhutada vaenu ja kus kasutatakse agressori sümboolikat. Sellega seoses soovitab aga ka politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher mitte kasutada Eesti lippu provotseerivalt, vahendab ERR.

"Soovime vältida olukorda, et politsei võtab inimesel Eesti lipu käest ära." Vaher ütles, et usub, et provokatsioone Eesti lipuga võib tulla.

Pronkssõduri juures käimine ja sõjas langenute mälestamine pole Vaheri sõnul keelatud. "Kui aga seda tehes kantakse Georgi linti ja lehvitatakse sirbi ja vasaraga lipuga või ka Vene lipuga, siis politsei sekkub," ütles Vaher.

Keelatud on kõik need sümbolid, mida kasutab tappev ja vägistav Vene sõdur Ukrainas. Neid võib näha Ukrainas tehtud sõjafotodel, mis on avaldatud meedias. "Praegu on Tallinna linnapildis neid sümboleid näha vähe, aga ma pole nii naiivne, et ma arvaks, et neid ei tule," nentis Vaher.

"Me kõik mõistame, et maailm pole enam selline, nagu enne Ukraina sõja algust. Ka 9. mai tähistamine ei saa toimuda samamoodi nagu enne: meelsuse näitamine pronkssõduri või Narva tanki juures toetab agressor Putinit," põhjendas Vaher.

Ta rõhutas, et Eestis on avalik meeleavaldamine jätkuvalt lubatud, kuid keelatakse meeleavaldused, mis pooldavad agressor Putinit: "Selliste avalike koosolekute pidamine on edaspidi keelatud, ka surematu polgu marss, mis on juba registreeritud 9. mail Tallinnasse Filtri teele. Olukorras, kus Putini sõjavägi sooritab roimasid Ukrainas, me selle koosoleku tühistame."

"Ärge palun tulge proovima Tallinnasse või Narva taotlema uusi selliseid avalikke lubasid. Me seda luba ei anna," ütles Vaher.

Toimetas Martin Vaher