Elon Musk PIlt: All-In Podcast ekraanitõmmis

Hetkel üks maailma rikkamaid inimesi Elon Musk leidis esmaspäeval 16. mail taskuhäälingusaates All-In Podcast esinedes, et Ameerika Ühendriikide päris president on inimene, kes sisestab Joe Bidenile maha lugemiseks tiitrimasinasse teksti.

"Tõeline president on see, kes kontrollib telepromterit. Tee võimu juurde algab teekonnast tiitrimasina manu," vahendab Muski arusaamist, kes ja kuidas Ameerika Ühendriike juhib, Fox News.

"Mul on tunne, et kui keegi saab kogemata teleprompteri ligi, siis juhtub midagi, nagu filmis "Uudisteankur" (Anchorman)," jätkas Musk osutades 2004. aasta filmile, kus kuulsa uudisteankru Ron Burgundy osa mängiv näitleja Will Ferrell luges maha kõik, mida tiitrimasin ette näitas, isegi siis kui see ähvardas tema karjääri.  

Peale seda kui Musk otsustas osta ära ühe suurematest sotsiaalvõrkudest, on ta oma maailmavaatest rääkinud avatult.

Muski sõnul on ta varem valinud demokraate, kuid eelolevatel valimistel kavatseb ta hääletada vabariiklaste poolt. Ta nimetas Barack Obamat "üpris mõistlikuks" ja lisas: "Biden on liiga palju ametiühingute mõju all, mida Obama ei olnud". 

"Paistab, et see valitsus ei saa suurt millegagi hakkama. Trumpi valitsuses, Trumpist mitte rääkides, oli palju inimesi, kes olid asjade ära tegemises tõhusad," jätkas SpaceX omanikust kosmosetööstur. 

Muski sõnul on ametiühingute ja juristide, eriti ühishagide (class action) juristide, märkimisväärse mõju all ka demokraatlik partei. Ta leiab, et kui demorkaadid astuvad rahva tahte vastu, teevad need seda ametiühingute ja juristide nõudmisel. Kui vabariiklased midagi sellist teevad, siis Muski sõnul on selle taga "korporatiivne kurjus" ja "religioosne fanaatilisus". 

Samas taskuhäälingusaates hoiatas ettevõtja, et kui USA valitsus jätkab meeletus koguses raha trükkimist, võib riiki oodata ees Venezuela saatus.

"Minu arust on kõrge inflatsiooni põhjuseks, et valitsus trükkis juurde ziljon–hulgal rohkem raha kui sellel tegelikult oli," osutas Musk USA 40 aasta kõige suurema hinnatõusu põhjusele.

"Valitsus lihtsal ei saa üllitada kogutud rahast määratult suuremas mahus toetustšekke ilma, et selle tulemuseks ei oleks inflatsioon. Te teate, et raha kiirus hoitakse konstantne (velocity of money held constant). Kui föderaalvalitsus kirjutab välja toetustšekid, siis ei lükata neid mitte kunagi tagasi. See tähendab, et juurde luuakse uusi dollareid. Kui tekitatakse juurde rohkem dollareid, siis kasvab majanduses ka teenuste ja toodete tarbimine ning tekib inflatsioon. Taas, raha liikumise kiirus jääb samaks."

"Kui valitsus saab üllitada tohutus koguses raha ja eelarve puudujääkidest pole lugu, siis miks ka mitte suurendada eelarve puudujääki sada korda? Vastus sellisele on, et sedasi ei saa teha, sest nii muudetakse dollar praktiliselt väärtusetuks," jätkas Musk.

Ettevõtja sõnul on paljud riigid sellist eksperimenti korduvalt proovinud. "Kas te olete näinud Venezuelat? Vaesed, vaesed, vaesed Venezuela inimesed on valitsuse poolt paisatud viletsusse."  

2018. aastal oli Venezuela inflatsioon üle 65 374 protsendi, mis sai alguse valitsuse poolt esmatarbekaupadele piirhindade seadmisest ja maailmaturul järsult kukkunud naftahindadest. Valitsus hakkas olukorra haldamiseks trükkima raha, mille peale tõusid hinnad taevasse, kasvas tööpuudus ja SKT kukkus kokku.

"Seega pole raha lihtsalt juurde luua võimalik," jätkas Musk ja rõhutas selle juurde kui oluline on "päris majandus", ehk "loodud teenuste ja toodete hulk", mille vastandiks on lihtsalt raha juurde trükkimine. 

Aprillis kasvas Ühendriikide inflatsioon 8,3 protsenti, mis on 40 aasta kõige kõrgem näitaja.

Samuti osutas Musk California osariigi allakäigule. Tema sõnul on kunagisest kõigi võimaluste "kuldsest osariigist" saanud "maksude, ülereguleerimise ja kohtuasjade maa" ning "California torude puhastamine tuleb tõsiselt käsile võtta". 

Toimetas Karol Kallas