Nii Jeffrey Epsteini kaitsjad kui ka tema väidetavate ohvrite advokaat usuvad, et Epstein võidi vaigistada, et ta ei saaks kohtupingis mõjuvõimsaid isikuid inkrimineerivaid tunnistusi anda. Foto: Scanpix

Nii Jeffrey Epsteini kaitsjad kui ka tema väidetavate ohvrite advokaat ei usu ametlikku versiooni, mille kohaselt seksuaalkurjategija endalt vanglas elu võttis. Epstein ei jätnud neile suitsidaalse ega üldse enesetapuks võimelise isiku muljet. Advokaatide kahtlusi kinnitab ka kõrge vanglaametnik, kes peab Epsteini väidetavat enesetappu "äärmiselt ebatõenäoliseks".

Jeffrey Epsteini kaitsja Reid Weingarten väljendas teisipäeval sügavat skepsist oma surnud kliendi väidetava enesetapu üle Manhattani föderaalvanglas.

Weingarten ütles Manhattani ringkonnakohtu kohtunikule Richard Bermanile, et Epsteini vigastused "viitavad oluliselt enam rünnakule" kui enesetapule, viidates Epsteini kaitsjate poolt tellitud lahkamise tulemustele, mis tuvastasid nende kliendi kaelas luumurde, mis esinevad tavapäraselt kägistamisohvritel.

Ühtlasi ei jätnud Epstein Weingartenile ega tema teistele kaitsjatele, kellega ta vahetult enne oma surma suhtles, "meeleheitel, rusutud, suitsidaalse isiku" muljet.

Seetõttu on Epsteini kaitsemeeskond skeptiline New Yorgi peakoroneri Barbara Sampsoni järelduse suhtes, mille kohaselt nende klient endalt ise elu võttis, kuna nende hinnangul esineb ametliku enesetapuversiooni osas "olulisi kahtlusi".

Seetõttu soovivad nii Epsteini kaitsjad, kui ka tema ohvrite esindajad, et kohus uuriks omapoolselt Epsteini surma asjaolusid, kuna hetkel tiirleb selle ümber ohtralt vandenõuteooriaid.

Kahtlusi tekitavad väidetavalt rikkis kaamerad

Näiteks on Weingarteni sõnul kahtlane, et Epsteini kongi ümbritsenud valvekaamerad olid kas rikkis või tahtlikult töövõimetuks muudetud: "Mis siis, kui salvestamine lakkas ainult tema surma või mõrva päeval?"

Ühtlasi toovad kaitsjad välja, et New Yorgi peakoroner Sampson, kes Epsteini surma ametlikult enesetapuks kuulutas, vaatas enne selle järelduseni jõudmist vaid üheksa minuti jagu salvestisi ainult ühest valvekaamerast.

"Koroneri järeldus on meie hinnangul sügavalt problemaatiline," kommenteeris üks Epsteini kaitsjatest, seda eriti olukorras, kus tema kaitsemeeskond uskus, et neil on võimalik Epsteini väidetavate kuritegude rahvusvahelise iseloomu tõttu peatada tema vastu esitatud süüdistuste menetlemine Manhattani ringkonnakohtus.

Ka väidetavate ohvrite esindaja usub, et Epstein mõrvati

Kohtus kolme Epsteini väidetavat ohvrit esindava advokaadi Spencer Kuvini sõnul on tal informatsiooni, mis viitab sellele, et Epstein ei sooritanud enesetappu, vaid mõrvati. Kuvin ennustas juba varem, et Epstein ei ela piisavalt kaua, et tema üle õnnestuks kohut mõista.

Kuvin väidab, et temaga võttis telefoni teel ühendust üks kõrge vanglaametnik, kelle sõnul on "äärmiselt ebatõenäoline", et Epstein enesetapu sooritas: "Esimese asjana ütles ta mulle, et ära usu seda, mida sulle seoses Epsteini surmaga räägitakse."

Kuvin veendus allika usaldusväärsuses pärast pikka vestlust Manhattani föderaalvangla turvalisuse teemadel, mille käigus andis ta talle ühtlasi üsna üksikasjaliku kirjelduse kongi sisemusest.

Anonüümse allika sõnul on Manhattani föderaalvangla kongide iga ruutmeeter valvekaamerate poolt jälgitav, mistõttu oleks pidanud olema videolt selgelt näha, mis Epsteiniga juhtus. Ühtlasi kirjeldas ta spetsiaalset vanglakorpust, kus Epsteini hoiti kui "vanglas vangla sees":

"Ning selle spetsiaalse vanglakorpuse sees oli üks veel turvatum korpus, kus hoiti kõige väärtuslikemaid sihtmärke.

Tema sõnul on selle koha iga ruutmeeter kaamerate vaateväljas. See on rajatud selliselt, kuna seal hoitakse üliväärtuslikke sihtmärke nagu terroriste, narkodiilereid ja teisi äärmiselt väärtuslikke sihtmärke või kahtlusaluseid nagu härra Epstein.

Kui vastab tõele, et valvekaamerate salvestisi ei ole, siis tähendab see kas seda, et kaamerad lülitati välja või olid need millegipärast rikkis. Tema sõnul ei ole mingit võimalust, et nad ei oleks saanud juhtunut pealt näha."

Ühtlasi peab Kuvin "äärmiselt kahtlaseks", et enesetapuvalve alt ära võetud Epsteini kongikaaslane eemaldati tema kongist kõigest mõni tund enne Epsteini surma:

"Kongikaaslase mõte kellegi jaoks, kes on või oli enesetapuvalve all, on teavitada valvureid, kui midagi on juhtumas. Seega on tõsiasi, et nad võtsid ta kongikaaslase ära, mitte ainult enam hooletus, vaid jätab koguni tahtliku mulje.

Tegelikult oleks ta pidanud olema enesetapuvalve all. Lisaks sellele, et ta ei olnud enesetapuvalve all, võeti ära ka ainus inimene, kes oleks saanud valvureid teavitada, kui midagi ebasoovitavat oleks olnud aset leidmas.

Jääb mulje, et nad tegid seda selleks, et keegi ei näeks, mis järgmisel päeva juhtuma hakkab."

Epstein ei jätnud muljet nagu ta oleks enesetapuks võimeline

Kuvini hinnangul ei jätnud Epstein talle muljet, et tal oleks piisavalt "kindlameelsust" ja "julgust" sellise teo sooritamiseks:

"Ma kohtusin temaga kolmel korral ning ta ei jätnud mulle muljet nagu teda vaevaks kahetsustunne. Ta jättis alati väga intelligentse, ülbe ja enesekindla mulje. Ta ei mõelnud kunagi, et ta tegi midagi valesti, vaatamata kogu tema vastu esitatud tõestusmaterjalile. Ta põhimõtteliselt süüdistas lihtsalt ohvreid ning tal oli uskumatu ego ning keegi, kellel on selline ego, ei jäta mulle muljet nagu ta võiks enesetappu sooritada. 

Ausalt öeldes ei arvanud ma, et ta on selleks piisavalt julge. Ta varjus oma tsiviil- ja kriminaalasjade puhul alati oma arvukate advokaatide taha. Ma isegi ei suuda üles lugeda, kui paljusid ta palkas enda kaitsmiseks nii tsiviil- kui kriminaalsüüdistuste vastu.

Selline tegu nõuab teatud kindlameelsust ning ta ei jätnud mulle kunagi muljet nagu ta oleks selleks võimeline."

Epstein mõrvati, et ta ei paljastaks oma mõjuvõimsaid kaasosalisi

Kuvin rääkis kõigest mõni päev enne Epsteini surma, et tema hinnangul on Epsteini elu ohus, kuna tema mõjuvõimsad sõbrad ei taha, et "nende saladused avalikuks tuleksid". Seetõttu usub ta nüüd, et kõige tõenäolisemalt maksti kellelegi vanglas, et ta Epsteini kõrvaldaks:

"Kui enesetapu versioon kõrvale jätta, siis on minu hinnangul kõige tõenäolisem, et kellelegi maksti vanglas Epsteini kõrvaldamise eest, nii et jääks mulje nagu ta oleks enesetapu sooritanud. Ning valvuritele maksti, et nad ära kaoksid ja tema kongikaaslane viidi reedel minema, et ei oleks ühtegi tunnistajat.

Keegi läks siis varajastel hommikutundidel Epsteini kongi, sidus ta kaela ümber voodilina, sidus voodilina teise otsa narivoodi külge ning lükkas ta voodist alla ning hoidis teda allasurutuna kuni ta surnuks lämbus. Sellisel juhul peaks tema õlgade juures olema mingit sorti verevalumid, kui teda tema tahte vastaselt alla suruti.

See oleks kõige tõenäolisem stsenaarium, et jätta mulje nagu ta oleks ise enesetapu sooritanud. Tema kaelaluu murd viitab igal juhul suure jõu rakendamisele tema allasurumiseks.

Ma arvan, et kui enesetapp kõrvale jätta, nagu ma juba eelnevalt mainisin, siis on kõige tõenäolisem, et liiga paljud inimesed kartsid, et Epstein hakkab rääkima, mida ta koos nende ja teistega teinud on, nii et nad lihtsalt maksid kellelegi, kes läheks vanglasse ja ta vagaseks teeks."

Kuvini sõnul soovivad Epsteini väidetavad ohvrid nüüd Epsteini surmajuhtumi täieulatuslikku uurimist ning et tema kaasosalised võetaks juhtunu eest vastutusele.

Allikad: CNBC, Newsweek, The Sun

Toimetas Martin Vaher

Epsteini lahkamistulemused viitavad võimalikule mõrvale

New Yorgi endine linnapea: 50 väga tähtsal isikul oli põhjus Epsteini tapmiseks

Vangivalvurid võltsisid raporteid, et varjata Epsteini valveta jätmist

USA justiitsminister: Epsteini vanglas esines tõsiseid eeskirjade rikkumisi

Trump kahtlustab, et Epsteini "enesetapu" taga võivad olla Clintonid

( : ) Jeffrey Epstein – ühe emeriitpedofiili kohutav ja ilge juhtum