Erdogan: Türgi tuumarelvade omamise keeld on ebaõiglane

Türgi president Recep Tayyip Erdogan Ankaras. Foto: Scanpix

Maailma tuumariikide poolt Türgile seatud tuumarelvade omamise keeld on president Tayyip Erdogani arust ebaõiglane. Samas riigijuht ei täpsustanud, kas Türgil on tuumalõhkepeade hankimine kavas.

Kolmapäeval neljandal septembril peetud kõnes kuulutas Erdogan: “Mõnel riigil on tuumalõhkepeadega raketid ja mitte üks või kaks. Ja [need riigid] tulevad meile ütlema, et meil ei tohi neid olla. See on minu jaoks vastuvõetamatu,” vahendab Reuters Türgi valitsuspartei AK Sivase linnas peetud koosolekul räägitut. 

“Maailmas ei ole ühtegi arenenud riiki, kellel neid ei oleks,” rääkis Erdogan.

Tõde on siiski see, et suuremal osal arenenud riikidel ei ole tuumarelvi.

Türgi allkirjastas 1980. aastal tuumarelvade tõkestamise leppe ja lisaks 1996. aastal seda täiendava tuumarelvakatsetuste lepingu, mis keelab ära kõik tuumaplahvatused, ükskõik millisel eesmärgil neid ka ei tehtaks.

Erdogan viitas, et ta soovib oma riigile samasugust kohtlemist, nagu sünnib Iisraeli puhul.

“Meie lähedal asub Iisrael, me oleme peaaegu naabrid. Nad hirmutavad teisi riike oma tuumarelvadega. Mitte keegi ei julge neid puutuda.”

Analüütikute hinnangul on Iisraelil märkimisväärne tuumaarsenal. Tuumarelvadega seoses ajab Iisrael mitmetimõistetavat poliitikat ja ei kinnita ega eita nende olemasolu.

Karol Kallas

Kui peate Objektiivi tegevust oluliseks, siis toetage seda annetusega! Annetuse vormistamine annetustelehel võtab vaid mõne hetke. Täname!