Pilt: BigStockPhoto

Aastaid on paljud majandusteadlased pannud toime uuringuid, mille tulemused näitavad, et "kliimasõbralik, jätkusuutlik ja õiglane" äri toob sisse rohkem raha. Sellise "teaduse" sisse vaadates selgub siiski, et tegemist on propagandaga.

Üks ingliskeelse maailma kaalukamaid majandusväljaandeid Bloomberg avaldas 11. märtsil ülevaate, mis kannab pealkirja "Teadlased kahtlevad uuringutes, mis aitasid kaasa ESG investeeringute äkktõusule". Loos osutatakse, et umbes viis aastat tagasi hakkasid Harvardi Ülikooli, London Business Schooli ja teiste ülikoolide majandusteadlased avaldama ridamisi uuringuid, mis kinnitasid, et kliimasõbralik ja õiglane raha investeerimine tagab ettevõtetele suurema kasumi. Neid uuringuid on kasutanud ilmselt enamus lääneriike oma majanduspoliitikate kujundamisel ja 2023. aasta mais otsustas Eesti rahandusministeerium, et riigihangetes hakatakse jälgima ESG nõudeid.

Bostoni ülikooli äristrateegia professor Andrew King seadis selliste uuringute järeldused kahtluse alla. Lahates aastakümnete jooksul kogunenud andmeid, kas ettevõtted saavad vähendada keskkonnakahjusid ja teenida selle pealt kasumit, leidis King, et sellised kasumid on liiga pisikesed, et kasumile mingit mõju avaldada. Süvenedes viimaste ESG kasude uuringutesse, kasutades keerulisi valemeid ja sõeludes tuhandeid andmepunkte, tuvastas ta vead, mis selliseid uuringuid väärastavad. "ESG-d toetav tõestusmaterjal pole usaldusväärne," leiab King.

Veebruari alguses avaldas King Linkedini ilmavõrgupäevikus postituse "Kas Harvard Business Review (HBR) lugusid ESG investeeringute kohta saab uskuda?".

Postituses juhtis ta tähelepanu Maailma Majandusfoorumi (WEF) agenda kaastöölise Aaron Yooni HBR-s ilmunud jutule, milles viimane väidab, nagu ta oleks leidnud tõestusmaterjali, et ESG andmestikuga arvestamine, eriti mis puudutab "materiaalseid" tegureid, võimaldab investoritel valida suurema tootlusega investeerimisportfelle.

Kingi sõnul põrmustasid tema ning majandusteadlane Luca Berchicci sellised teooriad 2021. aastal ilmunud uuringus

Majandusteadlased Yoon, Mozaffar Khan ja George Serafeim avaldasid 2015. aastal uuringu, milles väidetavalt esitatakse tõestusmaterjal, kuidas ESG andmestikuga arvestamine võimaldab valida investeerimisportfelle, mille tootlus ületab turu keskmist 600 baaspunkti võrra. See oleks väga jõuline sooritus ja Yoon kuulutab nüüd sellele lisaks: "Osaliselt tänu meie uuringule võttis ESG investeerimine vedu".

Probleem on Kingi sõnul ainult selles, et sellises mahus soorituste lubadused käivad terve mõistuse vastu. Eriti kui arvestada kui kallutatud ESG andmestikku Yoon ja teised osutatud uuringus kasutasid. 2022. aastal üritasid Luca ja King selle uuringu järele teha. Pikka juttu lühemalt lahti seletades kinnitab King, et Yooni, Khani ja Serafeimi uuringu tõestusmaterjal oli äärmiselt habras ja sõltus väga eripäraste statistiliste mudelite eeldustest. Kui Luca ja King jooksutasid 448-t alternatiivset mudelit, siis 95 protsenti neist ei näidanud mingisugust märkimisväärset sidet ESG ja aktsiate tootluse vahel. Seejärel uurisid teadlased lähemalt Yooni algse teadustöö statistilist mudelit ja jõudsid järeldusele, et selle algne hinnang ESG kasudele on "statistiline looming". Kingi sõnul tähendab see, et see mudel on mõttetu. 

Kingi ja Luca teadustöö tulemusi kinnitavad paljud teadlased

King lõpetab oma postituse küsimusega, et kui HBR avaldab selliseid ESG-mõttetusi, siis kui palju üldse võib seda majandusväljaannet üldse uskuda?

Toimetas Karol Kallas