Sisserändesurve Euroopa Liidu Vahemere äärsetele riikidele on viimaste kuude jooksul märkimisväärselt suurenenud. Pildil sisserändajad Itaalia Lampedusa saare sisserändajatekeskuses 02.08.2020. Foto: Scanpix

Euroopa Kohus otsustas, et Itaalia peab maksma sisserändajatele peretoetuseid ja seda Itaalia elatustaseme järele isegi siis kui nende perekonnad ei ela Euroopa Liidus.

Euroopa Kohtu (European Court of Justice; ECJ) kohtunikud otsustasid, et Itaalia seadusandlus, mis lubab itaallastel taotleda peretoetuseid pereliikmetele, kes elavad väljaspool Euroopa Liitu, kuid mis ei taga selliseid abirahasid väljastpoolt Euroopa Liitu saabunud sisserändajatele, on vastuolus EL-i seadustega, vahendab Breitbart. 

Kohus leidis, et väljastpoolt Euroopa Liitu Itaaliasse jõudnud sisserändajatel, kellel on riigi elamisluba, või kes on riigis pikemat aega elanud, on õigus saada peretoetusi samal viisil kui see on tagatud itaallastele.

Sisserändajate peretoetuse teema jõudis Euroopa Kohtusse tänu ühele Sri Lanka ja ühele Pakistani päritolu sisserändajale, kes elavad ja töötavad Itaalias ning kelle perekonnad elavad nende kodumaal.

Viidatud sisserändajad said oidu sellisest võimalusest tänu Euroopa Komisjoni poolt Austria vastu sarnastel põhjustel algatatud rikkumismenetlusest.

Austria üritas 2019. aastal peretoetuseid  indekseerida viisil, mis arvestab perede asukohariigi elatustaset, ehk perekonnad, kes elavad Austriast madalama elatustasemega riigis, saavad ka vähem raha.

Euroopa Komisjoni tööhõive- ja sotsiaalküsimuste komissari Marianne Thysseni seisukoht oli toona Austria otsuse peale järgmine: "Kui rändtöölised panustavad sotsiaalse turvalisuse süsteemi samal viisil kui kohalikud töötajad, siis peavad nad saama sarnaseid toetuseid isegi siis kui nende lapsed elavad välismaal."

Isegi hoolimata Covid-19 viirusest on Itaaliasse viimaste kuude jooksul tunginud järjest rohkem sisserändajaid. Piirkondadesse, nagu näiteks Lampedusa saar, on järjest suuremate lainetena saabunud sisserändajad, kellest enamus alustab oma teekonda Tuneesiast.  

Konservatiivist Itaalia senaator, endine siseminister ja kõige populaarsema partei Liiga (Lega) juht Matteo Salvini kommenteeris Euroopa Kohtu otsust: "Euroopa Kohus otsustas (ja sunnib Itaaliale peale), et EL-i väliste riikide kodanike perekondadel, isegi kui need elavad väljaspool Liitu, on õigus saada peretoetuseid! Kas nad teevad nalja?"

Toimetas Karol Kallas