Ettevõtjate seas läbiviidud küsitlus näitab majanduslangus saabumist, vahendab Politico.
Euroopa on libisemas kõrge inflatsiooni, tõusnud energiahindade ja majandusliku ebakindluse tõttu majanduskriisi. Mõjukas PMI arvamusküsitlus, mis hõlmas 5000 ettevõtet kogu eurotsoonis, osutab kõige raskemale majanduslangusele ja majanduse toimetulekule pärast 2013. aastat.
"Majanduslangusele osutavad näitajad on akumuleerumas," sõnas Politico'le Commerzbanki ökonoom Christoph Weil. Lisaks kõrgustesse kihutavatele hindadele, mis kurnavad tööstust, tekitab ebakindlust ka gaasihindade ümber toimuv.
Nii on inflatsioon Saksamaal jõudmas esmakordselt pärast eurotsooniga liitumist kahekohalise arvuni. Majanduslangus Saksamaal kui EL-i suurimas ja mõjukaimas majanduses lükkab kriisi ka ülejäänud eurotsooni majanduse. Ka Saksa keskpank on hoiatanud kriisi eest – "on palju märke majanduslangusest Saksa majanduses."
Ka Euroopa keskpanga peaökonomist Philip Lane möönas käesoleval nädalal, et eurotsoon on ohtlikult lähedal majanduslangusele. Ametlikud majandusprognoosid, mis on Politico hinnangul olnud oluliselt optimistlikumad ettevõtjate prognoosidest, hindavad majanduskasvu peatumist käesoleva aasta lõpuks, järgneva aasta alguseks.
"Meil ei ole tegemist minimajanduslangusega, vaid korraliku langusega," sõnas Blackrock Investment Institut'i asejuht Alex Brazier.
Paljud valitsused on Euroopas kehtestanud elanikkonnale ja ettevõtetele toetusmeetmeid, et vähendada majanduskriisist põhjustatud vaesumist ja pankrotte, kuid pikas perspektiivis ei ole see jätkusuutlik, hindab Politico. Kardetakse, et majanduskriis tekitab vastuseisu Venemaale kehtestatud sanktsioonidele ja praegust majanduslangust hakatakse võrdlema enese vigastamisega.
Et olukord on väga tõsine, osutab ka majanduse eest vastutava eurovoliniku Paolo Gentiloni hinnang: "Me liigume kõige väljakutsuvamasse talvesse."
Toimetas René Allik