George Soros. Pilt: Remix

Euroopa Liit soovib kehtestada riikide ühenduses Putini Venemaalt ja konservatiivsest Ungarist tuntud reeglid, mis nõuavad vabaühendustelt välisrahastajate paljastamist. 

Euroopa Parlamendi progressiusuliste poliitikute ja Euroopa Liidu ametnike, sealhulgas Henrik Hololei, altkäemaksuskandaali järelmina valmistab Euroopa Komisjon ette seadust, millega nõutakse Liidus tegutsevatelt vabaühendustelt välisrahastajate avalikustamist. Seaduse eesmärgiks on Euroopa Liidu välise mõjutustegevuse toime vähendamine, vahendab Politico

EL välisagentide seadus vähendab ühenduses Katari ja Maroko kõrval eeldatavalt Hiina Rahvavabariigi ning Venemaa mõju. 

Väidetavalt on uus seadus ajanud hirmu nahka vabaühendustel, mis peavad avalikustama oma välisrahastajad. Mõned neist on Komisjonilt juba saanud vastava küsimustiku, millega soovitakse hinnata uue seaduse mõju.

Üheks selliseks vabaühenduseks on näiteks väidetavalt korruptsiooni vastu tegutsev Transparency International, mis saab raha George Sorose Avatud Ühiskonna Sihtasutuselt ja Ameerika Ühendriikide, Kanada, Taiwani, Ühendkuningriigi ning teiste riikide valitsustelt.

Itaalia pole näiteks üldse rahul "sisserändajate meretaksosid" käitavate vabaühendustega, nagu Arstid Ilma Piirideta, mida rahastab samuti Soros ja teised rahvusvaheliselt tuntud "heategijad".

Eestis on Transparency Internationali allorganisatsioon Korruptsioonivaba Eesti. Sorose rahade eest on Eestis asutatud näiteks Avatud Eesti Fond ja mõttekoda Praxis, tema fondid rahastavad Eesti Inimõiguste Keskust.

Euroopa Komisjoni kavandatav seadus segab Sorose tegevust. Tuntud faktikontrollija, väärteabesõdalane, ilmselt stratkommar Herman Kelomees kirjutas 2020. aastal: "George Sorosi vaenlasi ühendab autokraatiaihalus."

Multimiljardär George Soros ei tee mingit saladust sellest, et tema fondid on loodud riikide mõjutamiseks või suunamiseks seestpoolt.

Toimetas Karol Kallas