Euroopa Komisjoni kõrge ametnik Henrik Hololei. Foto: Scanpix

Kõrge euroametnik Henrik Hololei, sattus Katari korruptsiooniskandaali. Qatar Airwaysi euroametnikule antud tasuta lennureiside maksumus võib küündida üle 77 000 euro, arvutab Karol Kallas. 

Politico kirjutas 27. veebruaril, et Hololei, kes juhib Euroopa Liidu transpordi ja liikuvuse peadirektoraati, sõitis tasuta Katari riikliku lennufirma äriklassis küheksa korda ja seda suuremas osas ajal kui Liit pidas Pärsia lahe äärse naftariigiga lennuliikluse teemalisi läbirääkimisi.

Kokku lendas Hololei aastatel 2015 kuni 2021 Qatar Airwaysi (QA) äriklassis tasuta üheksa korda. Kuus neist toimusid ajal kui EL pidas Katariga läbirääkimisi Euroopa lennuturu avamise teemal Katari lennuettevõtele. Neist nelja eest maksis omakorda Katari valitsus või Katariga seotud organisatsioon.

QA lehelt võib lugeda, et Brüsselist Katarisse lennureisi ühe otsa äriklassi pilet maksab ümmarguselt 4300 eurot. Edasi tagasi reis maksaks seega kokku 8600 eurot. 8600 × 9 = 77 400 Toona võisid piletid olla odavamad, aga tänases rahas sai Hololei tasuta lennureise ümmarguselt 77 000 euro eest.

Politico artikkel teemat ei puuduta ja tegemist on ainult "unenäoga", kuid pole eriti usutav, et kui Katar lennutab kedagi äriklassis, siis kohapealne elamine jäetakse inimeste, eriti kõrgete euroametnike, endi hooleks. Doha Mandarin Orientali Baraha-King sviidis maksab üks öö ümmarguselt 4000 eurot ja see ei ole sealkandis kõige kallim ööbimise võimalus. Kui arvata, et iga reis kestis vähemalt kolm päeva, siis (9 × 12 000 = 108 000) … Hololei hüvede maksumus võib küündida 200 tuhande euro kanti.

Kui mõnes viisakas ja demokraatlikus ühiskonnas astub minister kogemata vale krediitkaardiga ostetud sukkpükste pärast tagasi, siis Euroopa Komisjon arvas Politico Hololei paljastuse peale anonüümselt, et nende arust on kõik JOKK (juriidiliselt on kõik korrektne).

Hololei keeldus oma reiside asjaolusid Politicole kommenteerimast. Samuti pole parempoolne vastanud Eesti korporatiivse ajakirjanduse küsimustele.  

Parempoolsete juht, endine Eesti ülemprokurör Lavly Perling, vastas Eesti korporatiivse ajakirjanduse kommentaarisoovile, et "hetkel on veel vara [Hololeile] hinnanguid anda".

2022. aasta alguses puhkes Euroopa Parlamendis korruptsiooniskandaal, mille sisuks on eurosaadikute ja Itaalia ning Kreeka poliitikute äraostmine Katari poolt. Eestist on Katari pistisemürglis "käe valgeks saanud" valitsuspartei Reformierakonna liikmed Urmas Paet ja Andrus Ansip. Euroopa Liidu kõrgeid ametnikke ja poliitikuid, lisaks Itaalia ning Kreeka poliitikuid puudutavas korruptsioonijuhtumis uuritakse mõningatel andmetel rohkem kui saja inimese tegevust.