Nagu musta auku. Foto: Mike_Kiev/Bigstockphoto.com

Euroopa Parlamendi liikmete tarvis tekitatud pensionifond on peaaegu pankrotis ning võib vajada väljaupitamist kodanikelt kogutud rahaga, vahendab Express.

Nimelt on suurim Saksa leht Bild väidetavalt näinud pabereid, mille valguses on kõnealusest pensionifondist vajaka miljoneid eurosid ning kollaps saabub hiljemalt aastal 2026.

Ohustatud fond suleti uutele liikmetele aastal 2009 ning 2016. aasta lõpuks oli selles varasid 146,4 miljoni euro väärtuses.

Selleks ajaks oli aga fondi kohustusteks ehk parlamendiliikmetele väljamaksmisele kuuluvateks summadeks kogunenud suisa 472,6 miljonit eurot.

Juba aastal 2009 olid Euroopa Parlamendi priiskavad ja problemaatilised lisapensionid ligikaudu 120 miljoni euroga miinuses.

Nüüd on puuduv summa peaaegu kolmekordistunud.

Bildi andmetel arvestavad maksetega kõnealusest fondist enam kui 700 Euroopa Parlamendi liiget. Ainuüksi 2022. aasta lõpuks lähevad 145 neist pensionile.

Kui fond pankrotti läheb, on puudujäägi eest seaduslikult vastutav Euroopa Parlament, mis tähendab seda, et raha tuleb koukida Euroopa Liidu kodanike ehk nn maksumaksjate taskust.

Kõnealune pensionifond loodi 1990. aastatel, kuna tol ajal parlamendiliikmete jaoks pensioniskeemi polnud.

Hiljem tuli mängu Euroopa Parlamendi liikmete statuut, misjärel fond suleti. Uue skeemi alusel tehakse kaugemas tulevikus pensionile siirduvatele Euroopa Parlamendi liikmetele väljamakseid Euroopa Parlamendi eelarvest.

Eesti ladvik on nõus Euroopa Liidule senisest rohkem maksma