Lena Cronquisti maal Foto: kuvatõmmis civilek.info portaalist

Euroopa Parlamendis toimus hiljuti kunstiväljapanek, milles kujutati groteskselt deformeerunud lapsi ning mis sai erakordselt sooja vastuvõtu osaliseks. 

Rõlgele kunstiteosele juhtis avalikkuse tähelepanu Prantsuse europarlamendi saadik, kes nõudis, et taies eemaldataks Euroopa Parlamendi hoone seintelt, vahendab portaal civilek.info

Mis kõige markantsem, teose autoriks oleva Rootsi päritolu kunstniku Lena Cronqvisti pintslist on ilmunud arvukalt maalinguid, millega võrreldes Europarlamendi seintele jõudnud rõvedus ei suuda võikuse tasemelt konkureerida. 

Euroopa parlament on alates 1980ndatest aastatest teinud regulaarselt väljapanekuid kaasaegsest kunstist, mis väidetavasti "peegeldavad Euroopa parlamendi fundamentaalseid väärtuseid ning mis austavad oma teostuses kultuuri, kultuuridevahelist dialoogi ning kultuurilist eripalgelisust". 

Skandaal Cronqvisti teose "Kõvernäod" ümber lahvatas, kui prantsuse rahvasaadik Aurelia Beigneux silmas seda Paul Henri Spaaki nimelises administratiivhoone väljapanekus. Cronqvisti maal valiti välja seoses Rootsi eesistumise perioodiga Euroopa Liidu olulisima institutsiooni eesotsas.  

Cronqvisti lemmikmotiiviks on sadistlikud portreed lastest, mille kaudu kunstnik väljendab omasõnul peresiseseid võimusuhteid ning psühhoose.  

Üks kunstniku töödest kannab pealkirja "Operatsioon" ning kujutab kahte tüdrukut veristamas väikseid lapsefiguure. 

Cronqvist on üks väga vähestest kunstnikest, kelle tööd on Rootsi riigi poolt maksumaksja raha eest subsideeritud. Muuhulgas on autor Rootsi kõrgete kunstide akadeemia liige ning Prantsusmaa suurpanga BNP Paribas stipendiumi laureaat. 

Toimetas Adrian Bachmann