Europarlamendi asepresident Katarina Barley. Foto: Scanpix

Poola võimuloleva Seaduse ja Õigluse Partei eurosaadikud soovivad Euroopa Parlamendi sakslasest asepresidendi Katarina Barley tagasiastumist, kuna viimane soovib Ungari “rahalist näljutamist”.

Eelmisel nädalal Deutschlandfunki raadiojaamale antud intervjuus teatas Barley, et EL peaks Ungarit rohkem survestama nn “õigusriigi” põhimõtteid järgima, vahendab The First News. Muuhulgas leidis end feministi ja sotsiaaldemokraadina identifitseeriv Barley, et Ungari tuleks ilma jätta ELi toetusrahadest, et säärase “näljutamise” teel riiki õigesti käituma sundida. Hiljem täpsustas Barley, et ei pidanud silmas mitte tervete riikide näljutamist, vaid “ainult” nende valitsusi.

Poolakast eurosaadik Ryszard Legutko sõnul on tegu vastuvõetamatu väljaütlemisega. “Ajalooliselt on see väga ebameeldiv ja tekitab kõige halvemaid võimalikke seoseid,” tõdes ta.

Legutko koos teiste saadikutega kavatseb Barley käitumise vastu ametlikku protesti avaldada, nõudes teiste seas parlamendi esimehelt David Sassolilt Barley errusaatmist.

Poola peaministri Mateusz Morawiecki sõnul on tegu diplomaatilise skandaaliga. “Sakslased peaksid näljutamisi ja genotsiide hästi mäletama,” tõdes ta.

Toimetas Jaanus Vogelberg