Euroopa Komisjoni digivolinik Günther Oettinger. Foto: Georges Gobet, AFP/Scanpix

Euroopa Komisjoni digivolinik Günther Oettinger näeb esimest korda tõsist ohtu, et Euroopa Liit võib liikmesriikides pead tõstva "populismi" tõttu laguneda. Euroopa Komisjon aga kavandab Poola suhtes võimalikke karistusprotseduure.

Saksamaa kantsleri Angela Merkeli juhitud Kristlik-Demokraatliku Liidu liige ja Euroopa Komisjoni digivolinik Günther Oettinger on seisukohal, et Euroopas kasvab ebastabiilsete ja populistlike valitsuste arv. "Ma näen esimest korda tõsist ohtu, et EL võib kokku variseda," hoiatas Oettinger 30. detsembril.

3. jaanuaril teatas Euroopa Komisjon, et kavatseb hakata arutama õigusriigi olukorda Poolas. Tegemist on võimaliku karistusprotseduuri esimese faasiga pärast seda, kui Brüsselile pinnuks silmas olev Poola euroskeptiline valitsus võttis oma kontrolli alla riigi rahvusringhäälingu, vahendab Postimees.

Meedia teatel tahab Poola uus valitsus, mille moodustas erakond Õigus ja Õiglus, vähendada nii Brüsseli, Saksamaa kui Venemaa mõju ning panustada suhetele USA ja NATO-ga.