Foto: Hippopx

Hiljuti avalikuks tulnud dokumentidest selgub, et sotsiaalmeediahiiu Facebooki juristid pakkusid, eesmärgiga vältida ettevõtte vastu suunatud monopoliteemalisi kohtuasju, osariikide- ja föderaalvõimudele välja võimaluse, et Facebook aitab luua uue sotsiaalvõrgu ja annab selleks loa kasutada oma tarkvara ning andmebaase.

Kui föderaal- ja osariikide võimud kaebasid käesoleval kuul Facebooki (FB) monopolide vastase seaduse rikkumise eest kohtusse, siis ettevõtte juristid pöördusid kohtuasjade vältimise eesmärgil uurijate poole konkurentsi suurendamise pakkumisega, vahendab Breitbart.

Facebook lubas väidetavalt, et ettevõte on valmis aitama luua uut sotsiaalvõrgustikku, millel lubatakse kasutada ettevõtte koodi- ning kasutajate suhete võrgustiku andmebaasi. Uurijad lükkasid küll FB pakkumise tagasi, kuid see näitab, kui palju on sotsiaalmeediaettevõte valmis monopolide vastase kohtuasja vältimiseks ohverdama.

Facebooki kõneisik keeldus pakkumist kommenteerimist, kuid teatas ajakirjanikele: "Me kaitseme jõuliselt inimeste ja ettevõtete õigust kasutada meie tasuta teenuseid, reklaamivõimalusi ja rakendusi, kuna need loovad kasutajate jaoks ohtralt lisaväärtust." 

Eelmisel nädalal andsid kümme Ameerika Ühendriikide osariiki kohtusse Google'i süüdistusega, et nii Google kui Facebook on sõlminud kokkuleppe "teha koostööd ja abistada üksteist", kui neist kumbagi peaks kunagi tabama nende ilmavõrgu reklaamitegevuse uurimine.

Kaebuses osutatakse süüdistuse kinnituseks Google'i ettevõttesisestele dokumentidele.

Kaebuses, mille taga on osariikide vabariiklastest peaprokurörid, keda juhib Texase osariik, väidetakse, et tehnoloogiahiiud leppisid 2018. aastal kokku, et Facebook ei konkureeri Google'i interneti reklaamitööriistadega ja vastutasuks lubas Google Facebookile Google'i tööriistade kasutamisel erikohtlemist. 

Google'i ettevõttesiseses dokumentatsioonis on kokkuleppele antud Tähesõdade saagast laenatud nimi "Jedi sinine" (Jedi Blue). 

Toimetas Karol Kallas