Brexiti peamisi mootoreid Nigel Farage ütles eilse ja peaminister Theresa May jaoks katastroofiliselt lõppenud hääletuse eel Briti parlamendis, et rahva tahte ignoreerimine poliitilise klassi poolt võrdub "suurima demokraatliku operatsiooni reetmisega meie rahva ajaloos."
Brexiti referendumi eel "jääjate" ridades marssinud May nn pehme Brexiti "diil" Brüsseliga hääletati Briti parlamendi alamkojas maha enneolematult ülekaaluka tulemusega 432 : 202.
Farage tuletas meelde, et lisaks Euroopa Liidust lahkumise kasuks langetatud otsusele referendumil "toetas rahvas seda" otsust ka peatselt järgnenud erakorralistel "üldvalimistel, kus 80 protsenti kodanikest andis oma hääle erakondade poolt, kes lubasid austada referendumi tulemust."
"Ja siis hääletas 500 parlamendiliiget artikli 50 [rakendamise] poolt," jätkas Farage viitega varasemalt tundmatule klauslile Euroopa Liidu seadustes, mis võimaldab väljumist.
"Nemad on meie valitud esindajad, nemad selle otsuse tegid, ning nüüd üritavad nad sellest välja vingerdada," vihjas Farage parlamendiliikmete pingutustele Brexitit edasi lükata või isegi välistada selle teostumine Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) tingimustel, kui "diili" ei tule.
"Meie poliitiline klass ei suuda aktsepteerida ideed, et meist iseseisev riik võiks saada. Neil puudub selleks visioon, neil puudub selleks vajalik haare, neil pole selleks piisavalt kujutlusvõimet, ning keegi neist ei vaevu vaatama teisele poole La Manche'i väina" võtmaks arvesse sündmusi näiteks Prantsusmaal ja Itaalias.
Farage'i veendumuse kohaselt ootavad Euroopa Liitu ees mastaapsed muutused "ning siin on meil võimalus juhatada teed parema Euroopa poole, kus suveräänsed riigid omavahel koostööd teevad."
"Asi on väga lihtne – me tahame ise oma maad valitseda. Me tahame võtta vastu omaenda seadusi, kontrollida omaenda piire," jätkas Farage. "Me ei hääletanud mingite diilide jada, vaid väljumise poolt, ning artikkel 50 oli meile abiks selles osas, et andis meile lahkumiseks kaks võimalust – üks olnuks lahkumislepe ning teine oleks väljuda WTO tingimustel. Ning selle poolt 500 parlamendiliiget ka hääletas."
Ka konservatiivist parlamendiliige ja alamkojas "väljujate" eestkõnelejaks kujunenud Jacob Rees-Mogg rõhutas pärast hääletustulemuste selgumist, et May diili hinguseleminek "ei või vaidlustada ülalmainitud seadust, mille alusel lahkutakse ka lepinguta.
Rees-Mogg rõhutas, et "parlament hääletas ülekaalukalt artikkel 50 seaduse poolt, millega käivitus kahe-aastane väljumisprotsess.
Parlament võttis vastu ka seaduse väljumise kohta – ning mõlemates sedastatakse, et kui diili osas kokkulepet ei sünni, lahkume me ilma diilita."
Ükski hääletus "ei või vaidlustada parlamendi poolt vastu võetud seadust. Valitsus peaks seadusi austama," selgitas Rees-Mogg ning hoiatas nimetamast avariiks või õnnetuseks seadusega võimaldatud nn kõva ehk "diilita" Brexitit.
Nii Farage kui Rees-Mogg on May diile varasemalt teravalt kritiseerinud, kuna nende väidetavalt Brüsseliga kooskõlastatud dokumentide alusel oleks Suurbritannia osutunud Euroopa Liidu käsualuseks sõnaõigust omamata.
Toimetas Urho Meister
Reetmine: Suurbritannia võib jääda ELi hääleõiguseta liikmeks "31. detsembrini 20XX"