Ameerika Ühendriikide Florida osariigi kuberner Ron DeSantis. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide Florida osariigi kuberneri Ron DeSantise sõnul kahetseb ta Covid-19 väidetava ohu tõttu osariigi sulgemist ja nimetab selliseid otsuseid “kohutavaks veaks”. 

“Me tahtsime kahjusid ära hoida. Nüüd, tagantjärele tarkusega, 15 päeva sulgemisi, et peatada viiruse levik ja seejärel kolmkümmend päeva – see ei aidanud. Me ei oleks pidanud seda teed jalge alla võtma,” vahendab kuberneri sõnu LifeSiteNews. 

Kuberner üllitas sooviga peatada koroonaviiruse levik 30-päevase kodus püsimise korralduse, tehes erandid usukogunemistele ja vaba aja veetmise ning tervisespordiga seotud tegevustele. Lisaks oli väga üldsõnaliselt määrateldud, mis on hädavajalikud äritegevused. 

“Meie majandus jäi püsima,” rääkis DeSantis. “Meil läks palju paremini kui te võite näha mõnes [Covid-19 tõttu] suletud osariigis.”

Peale koduspüsimise korralduse lõppemist hakati DeSantise eestvõttel osariiki järk-järgult avama ja seda isegi siis kui kõik sulgemiste pooldajad temaga selle pärast kurjustasid. Florida avati täielikult 25. septembril 2020 ja DeSantis jäi avatusele kindlaks isegi talvise Covid-19 juhtumite arvu tõusu ajal.

DeSantise sõnul pole sulemised ainuüksi ebatõhusad, vaid need põhjustavad majandusele ja inimese vaimsele ning füüsilisele heaolule kohutavat kahju.

Veebruaris antud pressikonverentsil rääkis kuberner, et “sulgemiste tulemus Ameerikas on miljonite elude hävitamine, samuti on kasvanud enesetappude ja üledoosisurmade arv ning inimeste meeleheide, mis samas pole Covidi surmadele avaldanud mingisugust mõju”.

“Poliitika mõttes oli [sulgemiste näol] tegemist hiiglasliku veaga,” rääkis DeSantis ajakirjanikele. “Kõik, mida mina pidin tegema, oli andmete järgimine, ma pidin astuma ametliku narratiivi vastu ning sõdima ajakirjandusega.”

DeSantise otsuste õigsust kinnitab ka nii rahvatervise kui majanduse statistika. Hoolimata tõsiasjast, et Florida elanikkond on Ameerika Ühendriikides vanuse järjestuselt kuues ja üle 55-aastased moodustavad 93 protsenti riigi koroonasurmadest, on Florida Covidi surmade määralt elaniku kohta osariikide seas 27 kohal.

Aprili alguses oli osariigi töötuse määr 4,7 protsenti. Riigi keskmine on 6,2 protsenti. (Eestis on see 8,7 protsenti.)

“Kui me ei oleks endale kindlaks jäänud, oleksid väga paljud inimesed kaotanud töö, paljud ettevõtted oleksid läinud pankrotti, lapsed poleks saanud käia koolis ja juhtunud oleks veel palju halba,” rääkis DeSantis.

Toimetas Karol Kallas