Florida vabariiklasest kuberner Ron DeSantis. Foto: Scanpix

Florida vabariiklasest kuberner Ron DeSantis teatas ambitsioonikast meetmete paketist, mis peaks kaitsma osariigi elanikke sotsiaalmeediahiidude omavoli eest, mis tema sõnul on täna suurim oht USA demokraatiale ja sõnavabadusele, vahendab Breitbart.

Eile peetud kõnes teatas DeSantis seitsmest plaanitavast sammust:

Esiteks saavad osariigi elanikud õiguse enda jaoks kinni keerata kõik algoritmilised sisufiltrid, mida sotsiaalmeediafirmad sisule rakendavad. Nimetatud meetme pakkus 2018. aastal esimesena välja Breitbardi tehnoloogiaajakirjanik Allum Bokhari. See tähendab, et inimene näeb edaspidi platvormi sisu ilma moonutusteta. Teiseks võivad Florida kodanikud seda reeglit rikkuvaid platvorme kohtusse kaevata.

Kolmandaks rakendub trahv 100 000 dollarit päevas igale tehnoloogiafirmale, kes kustutab parasjagu Floridas poliitilisele ametikohale kandideeriva inimese sotsiaalmeediakonto. Neljandaks hakkavad igapäevaseid trahve saama firmad, kes üritavad poliitilise kandidaadi või huvigrupi loodud sisu platvormidel alla suruda.

Viiendaks rakenduvad täiendavad läbipaistvust soodustavad meetmed, kuuendaks peavad aga sotsiaalmeediafirmad tunnistama, kui toetavad ettevõtte tasandil üht või teist poliitilist kandidaati. Viimaks saab Florida peaprokurör õiguse eelpoolmainitud reeglite rikkujaid kohtusse anda.

Breitbardi hinnangul on tegu seni kõige agressiivsema meetmete paketiga, mida ükski osariik tehnoloogiagigantide vastu rakendanud on.

DeSantise sõnul on tehnoloogiafirmad saanud sisuliselt monopoliks. “Need platformid ei ole enam neutraalsed, vaid on muutunud domineerivate narratiivide jõustajaks ning on mängimas aina suuremat rolli valimistulemustes,” tõdes ta.

Toimetas Jaanus Vogelberg