USA luurekoordinaatori kohusetäitja Richard Grenell. Foto: Scanpix

USA luurekoordinaatori kohusetäitja Richard Grenell on võtnud maha salastatuse Obama administratsiooni ametnike nimekirjalt, kes võisid olla seotud Trumpi endise riikliku julgeoleku nõuniku Michael Flynni vestluste paljastamisega, kirjutas ABC. Kui mitmest inimesest täpselt jutt käib, pole praegu veel selge. 

USA luure kuulab tavapäraselt pealt erinevaid välisriikide saadikuid, ametnikke jms. Sellise luuretegevuse käigus võidakse peale sattuda ka näiteks vestlustele, mida nood on USA kodanikega pidanud. USA seadused ei luba aga luurel omaenda kodanikke jälgida.  Seetõttu tuleb luureraportites USA kodanike nimed kinni katta.

USA valitsuses on aga kokku 20 ametikohta, mille täitjatel on õigus neid nimesid paljastada (unmask), kui selleks on põhjendatud alus.

ABC sõnul pärineb info kõrgetasemeliselt USA ametnikult. Viimase sõnul viis Grenell nimekirja eelmisel nädalal USA justiitsministeeriumisse. Möödunud nädalal soovitas justiitsministeerium teatavasti föderaalkohtunikul Flynni vastastest kriminaalsüüdistustest loobuda ja tema kohtuasi lõpetada.

Justiitsminister Bill Barr ütles intervjuus CBSile, et viimastel nädalatel on saanud selgeks, et FBI uurimine Flynni suhtes polnud legitiimne. Washington Examiner'i andmetel peab nüüd just Barr otsustama, kas teeb Grenelli poolt talle üle antud nimekirja avalikuks.

Lekitaja võib olla Obama nõunik 

2016. aasta detsembri lõpus vestles Flynn telefoni teel Venemaa suursaadiku Sergei Kisljakiga. Neid kõnesid kuulas pealt NSA, kuid Flynni kui USA kodaniku nimi oleks pidanud tavapäraste reeglite järgi jääma peidetuks. Keegi Obama administratsioonist andis aga käsu Flynni isik paljastada ja lekitas info seejärel suurima tõenäosusega ka meediasse.

Objektiiv on varasemalt vahendanud, kuidas 2017. aasta 5. jaanuaril toimus Valges Majas kohtumine, kus asejustiitsminister Sally Yates, FBI direktor James Comey, CIA juht John Brennan ja riikliku julgeolekunõukogu direktor James Clapper andsid president Obamale ülevaate nn Vene kokkumängu uurimisest.

Koosolekul osalesid veel toonane asepresident Joe Biden ja Obama riikliku julgeoleku nõunik Susan Rice. Peale Obamale aru andmist lahkusid koosolekult need julgeolekuagentuuride juhid, kes pidid peagi seoses valitsuse vahetumisega ameti maha panema.

Yatesil ja Comey'il, kes jätkasid ka Trumpi ajal, paluti aga jääda. Järgnevalt andis Obama neile juhised, kuidas Vene kokkumängu teooriat elus hoida. Selle vestluse käigus rääkis Obama neile ka Flynni vestlusest Kisljakiga.

Põnev on selle juures asjaolu, et nii Clapper, Comey kui Yates on kinnitanud, et nemad Obamale Flynni vestlusest ei rääkinud. The Federalisti ajakirjaniku Mollie Hemingway hinnangul briifis Obamat Flynni kõnede teemal tõenäoliselt just Rice. Viimane on varasemalt resoluutselt eitanud, nagu oleks USA kodanike identiteete paljastatud poliitilistel kaalutlustel. Samuti on Rice eitanud meediale info lekitamist.

Toimetas Jaanus Vogelberg