USA presidendi Donald Trumpi endine riikliku julgeoleku nõunik Michael Flynn. Foto: Scanpix

USA justiitsministeerium soovitas täna föderaalkohtunikul endise president Trumpi riikliku julgeoleku nõuniku Michael Flynni vastastest kriminaalsüüdistustest loobuda ja tema kohtuasi lõpetada. 

Kohtunik peab valitsuse soovi veel heaks kiitma, kirjutas Just The News. Soovitus tuli tund aega pärast seda, kui kaasuse juhtivprokurör end ilma selgitusi jagamata tagandas.

Justiitsministeeriumi sõnul on soovituse põhjuseks hiljutised paljastused muuhulgas selle kohta, et kurikuulsal FBI intervjuul, milles Flynn olevat valetanud oma 2016. aasta lõpus toimunud vestluste kohta Venemaa suursaadiku Sergei Kisljakiga, polnud õiguslikku alust. Nimelt oli FBI juba ise leidnud, et Flynni polnud põhjust kriminaalses tegevuses või Venemaaga kokkumängus kahtlustada. Nõnda ei pruukinud ka valetamine iseenesest kuritegu olla, kuna ei täitnud nn materiaalsuse ehk asjassepuutuvuse kriteeriumi.

2016. aasta lõpus oli Obama administratsioon teatanud Venemaa-vastastest meetmest, mis olid mõeldud karistusena väidetava valimistesse sekkumise eest. Hilisema süüdistuse kohaselt oli Flynn seejärel muuhulgas palunud Kisljakil mitte sanktsioonidega seotud olukorda eskaleerida.

Kohtumisel FBIga väitis Flynn aga vastupidist, kasutades küll üsna umbmäärast kõneviisi. Nii vastas ta küsimusele, kas ta proovis Kisljaki sanktsioonide osas ümber veenda, "mitte päris" (not really). Nii saigi ta süüdistuse FBIle valetamises, mis on USAs tõsine kuritegu.

Flynni advokaat Sidney Powell, kes on FBI käitumist agressiivselt rünnanud, ülistas otsust. "See on ajalooline hetk kogu riigi jaoks ja oluline õigusriigi taastamisel," sõnas ta.

Vahetult enne valitsuse soovitust taandas prokurör Brandon Van Grack, eriuurija Robert Muelleri tiimi liige, ennast ilma mingeid selgitusi jagamata uurimisest.

Flynn meelitati lõksu 

FBI agendid, kes olid Flynni kontakte Kisljakiga presidendi administratsiooni vahetuse perioodil 2016. aastal uurinud, jõudsid 2017. aasta 4. jaanuariks järeldusele, et uurimine tuleb sulgeda. Nimelt polnud nad leidnud Flynni tegevuse kohta mingeid tõendeid, mis oleks süüdistuse esitamist õigustanud.

Uurimise sulgemise peatas aga eriagent Peter Strzok, kes väitis, et asja vastu on hakanud huvi tundma nn "seitsmes korrus" ehk FBI tippjuhtkond. Objektiiv kajastas teisipäeval, kuidas sama aasta 24. jaanuaril sai Strzok koos ühe teise agendiga Flynniga Valges Majas kokku ja kuulas ta üle.

Flynn on öelnud, et FBI survestas teda sellele kohtumisele Valge Maja peajuristi mitte kaasama. Endine FBI juht James Comey, kelle korraldusel agendid intervjuu korraldasid, tunnistas hiljem, et otsuse Valget Maja kohtumisest mitte teavitada tegi tema. "Ma poleks seda ilmselt teinud – või see poleks läbi läinud – kui tegu oleks olnud rohkem organiseeritud administratsiooniga," sõnas Comey.

Agendid ei esitanud Flynnile ka tavapärast hoiatust, et neile valetamine võib olla kuritegu, ning ei andnud talle ka märku, et miski tema öeldust läks vastuollu juba nende käsutuses olnud infoga.

Tänavu veebruaris määras USA justiitsminister Bill Barr Flynni kohtuasja juurde lisaprokuröri, et too asja värske pilguga üle vaataks. Ilmselt just seetõttu avalikustati mõne aja eest ühe uurimisse segatud FBI töötaja käsitsi kirjutatud märkmed oma kolleegidele, mis pärinesid vahetult Flynni intervjueerimisele eelnenud ajast ning seavad selle täiesti uude valgusesse, kirjutas väljaanne The Hill.

FBI vaagis toona erinevaid taktikaid. Ühe võimalusena kaaluti seda, et Flynni võiks survestada tunnistama, et ta on rikkunud nn Logani seadust. Tegu on 18. sajandi lõpust pärineva seadusega, mis keelab USA kodanikel pidada teiste riikidega USA välispoliitikat puudutavates küsimustes eraviisilisi läbirääkimisi. Alternatiivina nähti aga seda, et Flynni võiks meelitada lõksu, kus ta valetaks kas teadlikult või tahtmatult oma vestluste kohta Kisljakiga.

"Mis on meie eesmärk? Tõde/ülestunnistus, või tahame teda panna valetama, et saaksime talle süüdistuse esitada või saavutada see, et ta lahti lastakse?" kirjutas ühes märkmes FBI toonane vastuluure juht Bill Priestap – ainus plaanist teadlik FBI töötaja, kelles see paistis muret tekitavat. "Ma arvan, et me peaksime selle asja uuesti läbi mõtlema," leidis ta. Priestap kartis, et võib jääda mulje, nagu tegeleks FBI kahtlaste "mängudega".

Toimetas Jaanus Vogelberg