Objektiivi "Fookuses" võetakse vaatluse alla Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskopi Urmas Viilma Tallinna Toomkirikus peetud advendikõne, milles peapiiskop tõi välja idee abielule põhiseadusliku kaitse tagamisest. Samas kõnes loetles Viilma 50 marginaliseeritud ühiskonnagruppi, mille hulka kahjuks ei kuulunud kõige haavatavamad – ligi 5000 sündimata last, kes Eestis igal aastal emaüsas tapetakse. "Fookuses" kommenteerivad teemat Varro Vooglaid ja Markus Järvi.
EELK peapiiskop Urmas Viilma rääkis Tallinna Toomkirikus peetud aastalõpukõnes vajadusest anda abielu mõistele põhiseaduslik kaitse.
Varro Vooglaidi arvates on idee igati kiiduväärne ning vajab laia ühiskondlikku toetust, seda eriti olukorras, kus paljud kooseluseaduse edendajad on korduvalt rõhutanud, et kooseluseadus ei võtvat kelleltki midagi ära ning see ei ohustavat hetkekski abielu institutsiooni.
"Nüüd oleks aeg seista oma sõnade taga ja toetada abielu määratlust põhiseaduses ühe mehe ja ühe naise vahelise liiduna," sõnab Vooglaid.
Markus Järvi hinnangul on muster, millega kooseluseadust ka Eestis edendatakse, olnud juba aastakümnete jooksul Euroopas sarnane: kooseluseadusega sarnanevale partnerlusseadusele järgneb alati abielu mõiste ümbermääratlemine.
"Peab olema idioot, et sarnast mustrit Eestis mitte tähele panna," tõdeb Järvi. Just seepärast ongi Vooglaidi ja Järvi arvates hädavajalik pakkuda abielule põhiseaduslik kaitse, et blokeerida ideoloogilised taotlused abielu ümber määratleda.
Urmas Viilma tõi oma advendikõnes välja ka 50 marginaliseeritud ühiskonnagruppi, kes on Eesti riigis jäänud tähelepanuta. Üks grupp – see kõige olulisem – jäi aga sellest loetelust kahjuks välja. Nendeks on sündimata lapsed, kes oma emaihus tapetakse meie kõigi maksuraha toel.
Saate teine pool räägib abordiprobleemi tõsidusest ja tunnustab Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimehe Martin Helme sõnavõttu, mis selgelt kirjeldab sündimata laste tapmise reaalsust, mida Eesti ühiskond endale kahjuks tunnistada ei taha.
Vaadake lisa videost!