Geert Wilders

Hollandi Vabaduspartei juht ja parlamendiliige Geert Wilders, keda tuntakse islamiusu jõulise kriitikuna, osales Perthis uue erakonna, Austraalia Vabaduse Allianssi (ALA) asutamisel ning õhutas austraallasi islamiseerumisele vastu seisma.

Partei asutamisele järgnenud pressikonverentsil kutsus Wilders Austraaliat sulgema oma piirid ning loobuma multikultuurilisust edendavast poliitikast. "Ma arvan, et tänapäeva Euroopa üks suuremaid tõbesid on kultuuriline relativism, [usk, et] kultuurid on võrdsed," rääkis Hollandi poliitik. "Aga nad ei ole. Inimesed on võrdsed, kultuurid ei ole. Kui vaatate islamikultuuri ja võrdlete seda näiteks kristlusega, judaismiga, näete palju erinevusi."

Wildersi sõnul annab äsja loodud erakond uut lootust miljonitele austraallastele: "Uut lootust, et on olemas partei, mis võitleb pühendunult vabaduse, sõnavabaduse eest… ja Austraalia islamiseerimise peatamise eest."

Uus erakond lubab seista selle eest, et islamiriikidest pärit migrantide vastuvõtmisele kehtestataks kümne aasta pikkune moratoorium.

Austraalia Hotellide Liit (AHA) hoiatas oma liikmeid, et Wildersi saabumisega kaasnevad olulised turvariskid. Islamivastaste seisukohtade pärast vajab Wilders ööpäevaringset politsei kaitset. AHA kohalik juht Bradley Woods ütles, et hotellid peavad seoses Wildersiga tegema "informeeritud otsuse", ja lisas: "Austraallaste enamus ei jaga tingimata härra Wildersi vaateid."

Austraalia Vabaduse Allianssi liider Debbie Robinson kommenteeris, et hotellid ei soovi endale pahandusi. Tema sõnul tühistas üks viietärni hotell broneeringu, kui selgus, et see on seotud Wildersiga.

Austraalia peaminister Colin Barnett teatas avalikult, et ta ei toeta Wildersi vaateid ning Hollandi poliitikul ei võimaldata oma koosolekuteks kasutada mitte ühtki valitsusele kuuluvat hoonet. Peaministri boikotisõnum edastati veel samal hommikul raadiost. Pressikonverents, kus Wilders üles astus, toimus aga iroonilisel moel Perthi parlamendihoones, kuna kõik teised kohad olid broneeringu tühistanud.