Greta Thunberg Berliinis 20.08.2020. Foto: Scanpix

Greta Thunberg kohtus 20. augustil koos grupi roheaktivistidega Saksamaa kantsler Angela Merkeliga. Kliimaradikaalide sõnul on tänane kliimakriis kõige tähtsam kriis ja süüdistasid nii Euroopa Liidu riigijuhte kui Merkelit ökotsiidis.

Koos Thunbergiga käis Merkeliga kohtumas ka Belgia kliimavõitleja Adélaïde Charlier, kelle sõnul lubas Merkel olla edaspidi "südikam", vahendab uudisteportaal Remix.

Kohtumise järgsel pressikonverentsil kuulutas Thunberg ajakirjanikele: "Me tahame, et inimesed jätaksid maha oma mugavustsooni ning oleksid südid. Me tahame, et juhid võtaksid vastutuse ja võtaksid kliimakriisi sama tõsiselt nagu iga teist hädaolukorda."

Lisaks Thunbergile ja Charlierile viibisid Merkeliga kohtumisel veel Saksamaa naisaktivist, Roheliste parteisse kuuluv 24-aastane Luisa Neubauer (üks Saksamaa kooliõpilaste kliimastreigi peainitsiaatoritest) ja 19-aastane belglanna, sealse koolide kliimastreigiliikumise algataja, Anuna de Wever.

Kohtumine Merkeli ja kliimaaktivistide vahel leidis aset täpselt kaks aastat peale Thunbergi otsust, et kliima poolt streikimine on tähtsam kui tema kooliharidus.

Merkeli sõnul avaldas kokkusaamise soovi roheline Neubauer.

Päev enne Merkeliga kohtumist avaldasid kliimaaktivistid arvamusloo ühes Saksamaa suurimas ajalehes Der Spiegel, milles kuulutasid: " Kuna Saksamaa on Euroopa Liidu eesistuja, tahame me kantslerile öelda, et kliimakriisiga peab nüüd tegelema esimeses järjekorras."

"Euroopa Liit peab lõpuks hakkama tegutsema ja Saksamaa peab võtma initsiatiivi. Investeeringud fossiilenergeetikasse peavad lõppema ja ökotsiide peab karistama. Me vajame siduvate emissioonimäärade kehtestamist," jätkasid aktivistid oma arvamusloos. 

Merkeli kõnenaise Ulrike Bemmeri sõnul kavatseb Saksamaa eeloleva kümnendi jooksul vähendada heitmekoguseid võrreldes 1990ndate aastatega 55 protsenti. Samuti toetab Saksamaa Euroopa Liidu rohelist uut kurssi, mis peaks tegema Euroopast 2050. aastaks maailma esimese kliimaneutraalse kontinendi.

Toimetas Karol Kallas