Greta Thunberg. Foto: Scanpix

Greta Thunbergi vanemad väidavad lapsega ühiselt kirjutatud raamatus, et Greta näeb palja silmaga õhus süsihappegaasi.

Esmapilgul tundub selline väide halva naljana, kuid paraku on sellel tõepõhi all. Greta ema Malena Ernman (48) kirjutab koos lapse ja tolle isa Svante Thurnbergiga kirjutatud raamatus Scener ur hjärtat (Pildid südamest. Meie elu kliima heaks), et Greta näeb palja silmaga CO₂-te, vahendab Watts Up With That.

Lapsepõlves diagnoositi Gretal obsessiiv-kompulsiivne vaimuhäire ja Aspergeri sündroom. Samad mured vaevavad ka tema nooremat õde Beatat. Kliimaaktivistil on väidetavalt ka fotograafiline mälu. Ta mäletab kõigi maailma riikide pealinnu ja suudab minutiga peast ette lugeda Mendelejevi tabeli elemendid. Lisaks nendele on ema sõnul Gretal veel üks suur anne.

"Greta näeb midagi, mida teised inimesed ei näe," kirjutab Malena Ernman raamatus.

"Ta näeb palja silmaga süsihappegaasi. Ta näeb kuidas see voolab välja korstendest ja muudab atmosfääri hiiglaslikuks prügimäeks."

Süsihappegaas ei peegelda ega neela inimesele nähtavas spektris valgust. Isegi kui Gretal on mingi eriline anne näha infrapunavalguse kandis valgusevahemikke, siis CO₂-e valguse neeldumisspektrum on inimese nägemistundlikkusest väga kaugel.

Kirjanik Kivisildnik osutas seoses Greta Thunbergi aktivismiga ühele Rootsi omapärale: peale 1668. aasta Märet Jonsdotteri nõiana süüdimõistmist pääses üle Rootsi valla nõiahüsteeria, milles nõidu süüdistati Blåkulla saare Saatana sabati tarbeks laste varastamises ja nende Pimeduse Vürstile ohverdamises.

Mora nõiaprotsesside käigus peeti maha suurel hulgal kohtuistungeid, kus peasüüdistajaks olid ähmi täis lapsed, kes osutasid neid väidetavalt röövinud täiskasvanutele, kes olid neid viinud rikaste talunike lautadest varastatud kariloomade seljas Saatana juurde.

Üheksa aastat kestnud Mora nõiahüsteeria jooksul hukati kaheksakümmend viis väidetavat nõida.

Suuresti tänu Greta Thunbergile pöördub üha rohkem lapsi väidetavast kliimamurest põhjustatud tõsiste ängidega arstide poole.

Toimetas Karol Kallas