Foto: MGM

Voogedastusplatvorm HBO Max teatas teisipäeval, et eemaldas väidetava rassismi tõttu oma valikust 1939. aasta kultusfilmi “Tuulest viidud”. Irooniliselt võitis just selle filmiga filmiajaloo esimese Oscari mustanahaline näitleja. Film lubatakse hiljem siiski platvormile tagasi, pärast seda, kui sellele on lisatud arutelu ajaloolise konteksti kohta ning selles väidetavalt esinevad rassistlikud kujutised on hukka mõistetud.

HBO Max’i pressiesindaja ütles väljaandele Variety, et “film “Tuulest viidud” on oma ajastu toode ning kujutab mõningaid etnilisi ja rassilisi eelarvamusi, mis on kahjuks olnud Ameerika ühiskonnas tavapärased. Need rassistlikud kujutised olid valed toona ja on valed ka täna ning me tundsime, et oleks vastutustundetu hoida seda filmi oma valikus ilma selgituse ja nende kujutiste hukka mõistmiseta”.

“Need kujutised on kindlasti vastuolus WarnerMedia väärtustega, seega kui selle filmi uuesti HBO Max voogedastusplatvormi lisame, siis kaasneb sellega arutelu selle filmi ajaloolise konteksti üle ning ning nende [rassistlike] kujutiste hukkamõist, kuid muidu esitatakse seda sellisena nagu see algselt loodi, sest vastasel juhul üritaksime justkui väita, et neid eelarvamusi kunagi ei eksisteerinudki. Kui me kavatseme luua õiglasemat, võrdsemat ja kaasavamat tulevikku, siis peame esmalt tunnistama ja mõistma oma ajalugu,” selgitas HBO Max’i pressiesindaja täiendavalt.

Rassistlikuks kuulutatud film tõi mustanahalisele esimese Oscari

Omajagu irooniliselt võitis nüüdseks rassistlikuks kuulutatud filmis näitlejanna Hattie McDaniel esimese mustanahalisena oma osatäitmise eest 1940. aastal parima kõrvalosatäitja Oscari. McDaniel ei olnud mitte ainult esimene mustanahaline näitleja, kes Oscari võidab, ta oli üldse esimene mustanahaline kes üldse mingisuguse Oscari võitis või isegi nominatsiooni pälvis.

Üks kõigi aegade edukamaid filme

“Tuulest viidud” võitis kokku kaheksa Oscarit, sealhulgas parima filmi, naispeaosa, lavastaja ja kõrvalosa eest. Kui film esilinastus, siis murdis see kinodes vaatajarekordeid ning tõusis kiiresti kõigi aegade kassaedukamaks filmiks. Kui arvestada inflatsiooniga, siis kuulub see rekord endiselt sellele filmile.

Kuigi “Tuulest viidud” on paljude arvates üks kõigi aegade parimaid filme, on mõned filmikriitikud kritiseerinud seda, kuidas selles filmis orjapidamist ja mustanahalisi kujutatakse, näiteks heidetakse sellele ette sõjaeelsete orjanduslike lõunaosariikide ilustamist ning mustanahaliste stereotüüpide kujutamist.

Toimetas Martin Vaher