Auk Estonia keres. Foto: Scanpix

Rahandusminister Martin Helme leiab uue dokumentaalfilmi valguses, et parvlaeva Estonia huku teemal on avalikkusele 26 aastat valetatud. Helme sõnul tuleb nüüd välja selgitada tõde.

Järgneb Helme sotsiaalmeediapostitus täismahus:

Sain vaadata Discovery sarja Estoniast. Pole mingit kahtlust, laeva uputas kokkupõrge mingi suure välise objektiga. Juba on pandud keerlema uued jaburad teooriad, kuidas auk võis tekkida merepõhjas olnud kivist või lihtsalt kuidagi ise rebeneda. Võimatu. Avalikkusele on 26 aastat valetatud, inimesi lolliks peetud ja tunnistajaid lollik tehtud. Aitab valetamisest! Minu meelest võlgnetakse kõigile neile tunnistajatele, kelle ütlusi on naeruvääristatud või ära kustutatud vabandus. Ja kõigile hukkunutele ning nende omastele võlgnetakse tõde.

Mart Laaril on aeg rääkida, mis ta teab. Rootsi võimudel samuti. Miks tahtis Rootsi vraki kinni katta? Miks tehti maailmas pea pretsedenditu hauarahu lepe, millega keelati vrakile lähenemine? Kas selle pärast, et tegu oli hapuks läinud salaoperatsiooniga ja see suur väline objekt on nende sõjalaev?

Rootsi on meist palju pikema demokraatiatraditsiooniga, kõige rohkem hukkus just nende kodanikke. Ma loodan, et tänasel päeval on võimalik välja selgitada, kas piirkonnas viibis mõni nende sõjalaev? Kas mõni Rootsi alus vajas peale Estonia hukku remonti? Oleks vastuvõetamatu, kui uue info valguses jätkuks avalikkuse eksitamine või uurimise takistamine.

Estonia seilas Eesti lipu all ja kandis meie riigi nime. Meil on õigus ja kohustus tõde välja selgitada. Loomulikult austades hauarahu ja tehes koostööd teiste riikidega, aga just see, et Estonia on märg haud 850 inimesele paneb meile kohustuse kogu tõde välja selgitada. Aitab mätsimisest!

Toimetas Jaanus Vogelberg