Ettevõtlusminister Kaimar Karu. Foto: Facebook

EKRE esimees Mart Helme andis täna ettevõtlusminister Kaimar Karule ootamatu korralduse ministriametist lahkuda. Rahandusminister Martin Helme sõnul aga ei tekkinud Karuga usalduslikku ja töist koostööd. 

“Täna hommikul helistas mulle Eestimaa Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Mart Helme ning andis teada, et kutsub mind ministriametist tagasi, kuna “koostöö ei suju ning ka erakond ei ole rahul”,” kirjutas Karu sotsiaalmeedias.

“EKRE fraktsiooni toimekate liikme toetuse ning koostöövalmiduse valguses tekitab nii see väide kui ka eriolukorra kontekstis vastutustundetu otsus hämmingut, kuid loomulikult on erakonna esimehel õigus käituda oma tõekspidamiste ning parema äranägemise järgi,” märkis ta.

Peaminister Jüri Ratast pole Karul enda sõnul õnnestunud tabada.

Kui see nädal peaks Karul tõepoolest olema viimane nädal EKRE-le määratud väliskaubandus- ja infotehnoloogia ministri rollis, loodab ta enda sõnul vähemalt seda, et siiski ilma viivituseta jõuaks abi vajavate Eesti ettevõtjateni viimaste nädalate päevade ja õhtute põhifookuses olnud toetusmeetmed:

– õiglaselt jaotatud KredEx-i 1,55 miljardi suurune laenumeetmete pakett;

– EAS-i 25 miljoni suurune (ning loodetavasti vähemalt kolmekordistuv) otsetoetuste pakett turismisektorile;

– EAS-i 10 miljoni suurune (ning loodetavasti vähemalt kolmekordistuv) otsetoetuste pakett väikeettevõtetele.

Martin Helme: usaldust ei tekkinud

Rahandusminister Martin Helme kirjutas sotsiaalmeedias, et tänab Karu tehtud töö eest.
“Paraku ei tekkinud temal ja erakonnal viimase poole aasta jooksul töist ja usalduslikku suhet. Ei tekkinud ka meeskonda ülejäänud ministrite delegatsiooniga,” kirjutas Helme.

“Küllap mängis oma rolli see, et ta tuli tipp-poliitikasse ilma vähimagi varasema poliitilise kogemuseta, mistõttu ei mõistnud, et ministri koha saamiseks teevad sajad inimesed igapäevaselt pikki aastaid tõsist tööd. Selle töö tulemusel saadakse valimistel hääled teatud väärtuste ja poliitikate ellu viimiseks. Erakonna valijad, liikmed ja juhid ootavad, et erakonna ministrid viiks ellu koalitsiooni ja erakonna poliitikat. Praegu kippus aga nii olema, et IT ja väliskaubandusministri portfell oli mitte EKRE vaid Ametnike Partei käes,” sõnas Helme.

EKRE aseesimees Henn Põlluaas ütles ERR-ile, et Karuga on mitmeid kordi räägitud meeskonnatöö tähtsusest ja erakonna sihtidest kinni pidamisest.

“See ettepanek, et ta välja vahetada ei ole tekkinud üleöö ja see ei ole ka seoses praeguse kriisiga,” ütles Põlluaas. Ta viitas, et Karu on “soleerinud”, minnes avalikkuse ja valitsuse ette teemadega, mida pole varasemalt erakonnas läbi arutatud.