EKRE esimees ja aseesimees, Mart ja Martin Helme. Foto: Valda Kalnina, EPA/Scanpix

Mart ja Martin Helme käsitlesid oma iganädalase raadiosaate "Räägime asjast" viimase teemana (alates 50:30) ka USA-Iraani konfliktiga seonduvaid küsimusi, rõhutades seisukohta, et Trump on tegutsenud põhimõtteliselt ideaalselt ning "lollikestest ninanokkijate" jutud USA poolt kindral Soleimani mõrvamisega rahvusvahelise õiguse rikkumisest ajavad südame pahaks.

"Enam paremini neid asju ajada pole võimalik," ütles Martin Helme, tunnustades ameeriklasi "Iraani ühe kõige kõrgema profiiliga kõrilõikaja kõrvaldamise" ja "kogu terrorivõrgustiku juhi rajalt maha võtmise" eest.

Mart Helme sõnul olevat selle tunnistuseks, kui valus löök Soleimani tapmine Iraani ja teiste piirkonna riikide jaoks oli, Putini kohale lendamine Süüriasse.

"Küllap sinna vilistati kohale igasuguseid vennikesi, kellega ta siis kohtus ning kellele ta juhtnööre andis ja kellelt ta ise infot sai," lisas ta, tunnustades ameeriklasi valusa löögi andmise eest Iraani venepoliitika pihta.

Heites meediale ette "vanade äraproovitud ja panetunud liberaalidest" ekspertide, nagu Marko Mihkelsoni poole pöördumist, toonitasid Helmed, et on lausa uskumatu, kui rumalat juttu need ajavad.

"Rahvusvaheline õigus on rahvusvaheliste suhete jõupositsioonide vormistamine juriidilisse keelde tagant järgi. Rahvusvaheline õigus ei ole kunagi ette kehtiv asi." – Martin Helme

"Kõige ärritavamad on targutused rahvusvahelise õiguse suhtes," märkis Mart Helme, kritiseerides ühtlasi neid, kes räägivad küll USA poolt rahvusvahelise õiguse rikkumisest, aga ei kritiseeri Iraani näiteks "teise riigi territooriumil terroriaktide organiseerimise" ja "diplomaatilise esinduse ründamise" eest.

"Kas te ise ka aru saate, kui rumalat ja silmakirjalikku ja Eestile kahjulikku juttu te ajate?" lisas ta.

Nimetades rahvusvahelisest õigusest rääkijaid lollikestest ninanokkijateks, rõhutas Martin Helme omalt poolt, et ameeriklased ei tahagi tegelikult Lähis-Idas olla ja Trump tegutseb sealt välja tõmbumise nimel, olgugi et sellisel juhul hakkavat kõnealuses piirkonnas palju rohkem verd voolama.

"Tegelikult ei hoolita ei inimeludest ega rahvusvahelisest õigusest – mina näen väga selgelt, kuidas kogu selle argumentatsiooni taga on põhimõtteline anti-amerikanism. Ja ma pean ausalt ütlema, et mina ei jaga anti-amerikanismi, lihtsalt ei jaga seda."

Rahandusministri ametit pidav Helme rõhutas, et "need supid, mida Trump praegu helbib", on Lähis-Idas kokku keedetud Barack Obama ja tema välisministri Hillary Clintoni poolt ning Trump üritab selles süvariigi vastuseisust hoolimata välja tulla, saades ikkagi sõimata.

Rahvusvaheline õigus on tema sõnul aga "täielik butafooria."

"Rahvusvaheline õigus on rahvusvaheliste suhete jõupositsioonide vormistamine juriidilisse keelde, tagantjärgi. Rahvusvaheline õigus ei ole kunagi ette kehtiv asi. Sellega õigustatakse erinevaid suurriikide omavahelisi ambitsioone ja kokkuleppeid. Ja siis meie lollikesed usuvad, et see on väikeriikide tuumarelv. No ei ole, no ei ole. Meile tõmmatakse selle rahvusvahelise õigusega esimesel võimalusel vesi peale," rõhutas noorem Helme.

"Rahvusvaheline õigus on täiesti teisejärguline võrreldes sellega, kas Ameerika Ühendriigid peavad meie iseseisvust endale oluliseks või ei pea." – Mart Helme

Mart Helme hinnangul on rahvusvaheline õigus nii ehk nii väga kiiresti muutumas, mistõttu vanad normid ei pruugi enam kehtida. Samuti on tal "kõikidele anti-amerikanistidele ja Trumpi sõimajatele" "väga kainestav" sõnum.

"Kas te inimesed saate aru, et sel hetkel, kui Ameerika Ühendriigid võtavad oma kaitsva käe ära Balti riikide kohalt, tekivad meil väga tõsised eksistentsiaalsed probleemid, väga tõsised probleemid oma iseseisvuse säilitamisega. See iseseisvus võib säilida formaalselt, aga kindlasti Venemaa mõjusfääris sellisel juhul," selgitas EKRE esimees õhinal.

"Reaalsus on see, et meie eksistents, meie iseseisvuse säilimine, meie rahvusriikluse säilimine sõltub mõnest suurriigist, milleks on praegu Ameerika Ühendriigid. Ja rahvusvaheline õigus on täiesti teisejärguline võrreldes sellega, kas Ameerika Ühendriigid peavad meie iseseisvust endale oluliseks või ei pea. Ja meie peame omalt poolt hea seisma selle eest, et nad peaksid seda oluliseks," postuleeris Mart Helme saate kokkuvõtteks.

Toimetas Varro Vooglaid

Jaak Madison USA-Iraani konfliktist: poliitikuna lähtun sellest, mis on Eestile kasulik