Tedros Adhanom Gheberyesus ja Xi Jinping Hiina pealinnas Pekingis 28.01.2020. Foto: Scanpix

Saksamaa föderaalse luureteenistuse andmetel nõudis Hiina president Xi Jinping Maailma Terviseorganisatsiooni juhilt Tedros Adhanom Ghebreyesuselt, et organisatsioon viivitaks koroonaviiruse leviku pandeemiaks kuulutamisega.

Saksamaa föderaalse luureteenistuse (Bundesnachrichtendienst; BND) raporti sõnul võttis Xi 21. jaanuaril ühendust Maailma Terviseorganisatsiooni juhi Ghebreyesusega nõudes, et viimane hoiaks kinni informatsiooni koroonaviiruse inimeselt-inimesele levimise kohta ja viivitaks pandeemia väljakuulutamisega, vahendab Der Spiegel.

BND hinnangul kaotas maailm Hiina infopoliitika tõttu viirusele vastu astumiseks kuus nädalat.

WHO reageeris süüdistustele kiiresti ennast kiites ja BND informatsiooni eitades. "Dr Tedros ja president Xi ei suhelnud 21. jaanuaril omavahel ja nad ei ole mitte kunagi rääkinud üksteisega telefoni teel. Sellised ekslikud raportid segavad ja kahandavad WHO ning maailma püüdlusi COVID-19 pandeemiaga võitlemisel," kirjutatakse vastuses.

WHO vastuses jätkati: "Hiina kinnitas uue koroonaviiruse ülekandumist inimeselt-inimesele 20. jaanuaril."

WHO viitas antud juhul Hiina riiklikule Xinhua teabeagentuuri uudisele, et "uus viirus, mis on riigis leviva kopsupõletiku puhangu põhjuseks, levib inimeselt inimesele ja nii on nakatunud kaks inimest."

Kui BND väited tõeks osutuvad, siis kinnitavad need Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi väiteid, et WHO on Hiina keskne. Ühendriigid peatasid aprillis põhjusel, et WHO-st on saanud Hiina propaganda tööriist, organisatsiooni rahastamise.

Ghebreyesus on tõstnud Hiinat korduvalt esile, kui koroonaviirusega võitlemise eeskuju ülejäänud maailma riikidele. Hoolimata asjaolust, et riik on ametlike viiruse surmanumbrite osas maailmale valetanud.

Ühendriikide sisejulgeolekuministeeriumi (Department of Homeland Security; DHS) 3. mail avalikustatud raportis väidetakse, et Hiina varjas jaanuari alguses teadlikult pandeemia tõsidust ja varus sellega võitlemiseks massiliselt meditsiinivarustust.

Hiina viirusepuhangu ja selle raskusastme varjamine viis selleni, et riigid ei teadnud mida oodata ja uuest koroonaviiruste rühma kuuluvast nakkushaigusest sai plahvatuslikult leviv pandeemia.

Toimetas Karol Kallas