Hiina RV kaitseminister Dong Jun Foto: Venemaa kaitseministeerium

Hiina Rahvavabariigi kaitseminister Dong Jun lubas 31. jaanuaril Moskvas, et kommunistlik suurriik ei jäta Venemaad Ukraina "küsimuses" maha. 

Kui seni on Hiina Rahvavabariik (RV) üritanud jätta mulje, et see on Venemaa sissetungist Ukrainasse alanud sõjas erapooletu, siis Dong teatas jaanuari viimasel päeval, et Peking "ei muuda ega loobu oma senisest poliitikast", millega toetatakse sõjas Venemaad, vahendab Breitbart

Hiina RV kaitseminister esines osutatud avaldusega kohtumisel Venemaa välisministri Sergei Šoiguga

Dong määrati Xi Jinpingi poolt kaitseministriks 29. detsembril ja Venemaa välisvisiidi näol oli tegemist tema esimese ülesastumisega rahvusvahelisel laval.

"Me oleme teid Ukraina küsimuses toetanud hoolimata tõigast, et Ameerika Ühendriigid ja Euroopa Liit üritavad Hiina poolt survestada," rääkis Dong kohtumisel. Ta lubas väidetavalt lisaks Šoigule, et Hiina RV "ei loobu, ega muuda [surve tõttu] oma senist poliitikat". 

Lisaks kritiseeris Dong Ameerika Ühendriike: "Ameerika Ühendriigid on alati rünnanud Venemaad ja Hiinat, kuna see soovib säilitada maailmas oma hegemoonia". Ta lisas, et USA hegemoonia "on määratud läbikukkumisele".

Šoigu avaldas rahulolu Pekingi seisukohtade osas ja kinnitas, et kahe riigi sõjaline koostöö areneb jõudsalt ning see on lähedane ja tõhus.

Ka Ukraina toetab "Ühe Hiina" poliitikat ja Hiina RV "inimõigusi"

Jaanuaris kohtus Ukraina suursaadik Hiina RV-s Pavlo Rjabikin välisministeeriumi ametnikega ja kohtumise käigus avaldas "ülevoolavat" toetust seisukohale, et Hiina Vabariik on Hiina Rahvavabariigi osa. 

Ukraina on lisaks osaline Hiina RV algatatud uue siiditee (Belt and Road) programmis. 

Ukraina toetas samuti jaanuaris ÜRO julgeolekunõukogus Hiina RV kuulumist inimõiguste nõukokku. Ukraina esindaja kuulutas arutelul: "Me soovitame Hiina RV [inimõiguste nõukogu] liikmeks, sest riik edendab inimkonna ühiseid väärtuseid, mis haaravad endasse universaalsed ja võõrandamatud inimõigused".

Toimetas Karol Kallas